Kráľovské kreslo v ľadovom dóme

Na kráľovskom kresla v ľadovom dóme si môžete urobiť aj fotografiu. Foto: archív M. Janigovej

Témou 11. ročníka Tatranského ľadového dómu na Hrebienku je Westminsterské opátstvo. Najnavštevovanejšiu atrakciu vo Vysokých Tatrách si môžete pozrieť až do 14. apríla budúceho roku.

Tatranský ľadový dóm na Hrebienku je otvorený už od 17. novembra. Jeho interiér zdobí monumentálna londýnska stavba – Westminsterské opátstvo (Westminster Abbey). Pozreli si ju už stovky návštevníkov.

Rodina z Rajca si vychutnala krásu ľadového dómu na príjemnom výlete s príbuznou z Kanady. Foto: archív MJ  

„O tom, že sa má otvárať Tatranský ľadový dóm, som sa dozvedela z internetu. Mám na návšteve sestru z Kanady s manželom, takže som hneď vedela, že máme plán na jednodenný výlet. Dianie na Slovensku síce sleduje, ale ani ja, ani ona sme pri takejto príležitosti na Hrebienku neboli,“ povedala nám Marta Janigová komentujúc pondelkový výlet do Tatier, na ktorý sa vybrala aj spolu so  širšou rodinou z Rajca.

Tatry si tohtoročnou témou ľadového dómu pripomínajú 15. výročie návštevy kráľovnej Alžbety II. v našich veľhorách a výberom Westminsterského opátstva zase miesto korunovácie anglických kráľov, ktorým je od roku 1066. Pochovaných je v ňom viac ako 3 300 osobností a okrem členov kráľovskej rodiny aj napríklad Charles Dickens, Charles Darwin, Stephen Hawking či básnik Ben Jonson. Významným miestom jeho areálu je hrob neznámeho bojovníka, ku ktorému smerujú kroky každej oficiálnej návštevy v Londýne

Témou ľadového domu je Westminsterské opátstvo – miesto korunovácie anglických kráľov. Kráľovská koruna v ňom preto nemôže chýbať. Foto: archív M. Janigovej

A teraz trochu štatistiky. Na výstavbu Tatranského ľadového dómu bolo použitých 225 ton ľadu v 1 880 blokoch. Hlavným staviteľom bol sochár Adam Bakoš, na výslednom diele sa podieľali sochári štyroch krajín – zo Slovenska, Čiech, Nemecka a Poľska.

Na návštevníkov v ňom čaká jedinečný zberateľský suvenír – sklenená guľôčka, ktorá môže vypadnúť z troch miest ľadového dómu od pondelka do piatku. Čas jej vypadnutia je zverejnený na webe, sociálnych sieťach a priamo v dóme na jednoručičkových hodinách.

„Čo vám budem hovoriť, bolo to krásne, neopakovateľné. Z prehliadky máme len tie najlepšie dojmy. Vstup je zadarmo, dokonca sme sa po krátkom osviežení vrátili na prehliadku dómu ešte raz. Slovami sa to ani nedá opísať. Tie farby, svetlá, odfotografovali sme si to všetko pre spomienku,“ komentuje pani Janigová prehliadku Tatranského ľadového dómu s tým, že mali šťastie.

Počas otváracieho víkendu sa na vstup čakalo v radoch. Teraz, v priebehu týždňa, je prehliadka pohodovejšia, dnu je málo ľudí, je viac času na obdiv i emócie. Ľadovú krásu je možné lepšie si vychutnať.  

List od dekana Westminsterského opátstva. Foto: archív M. Janigovej

K raritám ľadového dómu tiež patrí miniatúra korunovačných klenotov, ľadové korunovačné kreslo, na ktorom sa návštevníci môžu odfotiť, ale aj sklenená kráľovská korunka od umeleckého sklára a dizajnéra Achilleasa Sdoukosa. Návštevníci si tiež môžu pozrieť list od dekana Westminsterského opátstva, ale aj výstavu fotografií z návštevy kráľovnej Alžbety II a princa Philipa na Slovensku a vo Vysokých Tatrách.

„Už takmer štyridsať rokov som zo Slovenska preč, ale po revolúcii sa snažím prísť domov každý rok na pár týždňov. Rodina mi vždy pripraví krásny program. Ale to, čo sme videli v ľadovom dóme, patrí k tomu najkrajšiemu, čo som kedy na Slovensku za ostatné roky videla,“ vyznáva sa zo svojich dojmov Agnesa Lednická.

„Budem to všetkým odporúčať, keď sa vrátim do Kanady. Príbuzní mi to pripravili ako prekvapenie, nuž, vydarilo sa. Nemám slov,“ dodala. 

Výstava fotografií z návštevy kráľovnej Alžbety II. na Slovensku. Foto: archív M. Janigovej

Počas sezóny pripravia v ľadovom dóme 11 koncertov. Prvý bude už túto nedeľu 26. novembra o 15. h, keď vystúpi mládežnícka spevácka skupina Šafolka zo Smižian. Do apríla budúceho roku v dóme vystúpia muzikálová a šansónová speváčka Tereza Králiková, víťazka šiestej sérieSuper Star Barbora Piešová, hudobná skupina Swingers!, dievčenské duo Sony & Lucy, Zbor sv. Cecílie, Duo CriSmi, speváčky Radka Križanová a Terézia Čikošová, ale aj Martin Babjak a Detský spevácky zbor BRIOSO.

Na Hrebienok k Tatranskému ľadovému dómu môžete prísť pešo zo Starého Smokovca, alebo vás k nemu pohodlne vynesie lanovka. Otvorený je denne od 9. do 16. h. 

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.4 / 5. 23

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu