Na poľskej strane Tatier pribúdajú návštevníci z Blízkeho východu, slovenskú časť opäť objavujú maďarskí turisti. Svedčia o tom štatistiky z tohto i predchádzajúcich rokov.
Dopravná značka oznamujúca, že do Zakopaného je to ešte päť kilometrov a hneď za ňou banner s reklamou na reštauráciu v arabčine aj s QR kódom s ďalšími informáciami. To môžete vidieť na fotografii poľského portálu Notes form Polland, ktorý informuje, že stredisko Zakopane sa v ostatných rokoch stalo obľúbenou destináciou pre arabských návštevníkov.
Turisti z arabských krajín objavujú hory
Podľa najznámejších poľských novín Gazeta Wyborcza tvorili návštevníci z Blízkeho východu minulý rok najpočetnejšiu skupinu zahraničných turistov v poľských Tatrách. Tento rok predpokladajú, že by malo pricestovať z arabských krajín okolo 15 % návštevníkov. Ide hlavne o štáty ako Bahrajn, Spojené arabské emiráty či Katar.
Turisti z nich míňajú v priemere viac ako poľskí či iní európski návštevníci, preto sú v Zakopanom a okolí okrem iných aj nápisy propagujúce reštaurácie a iné podniky v arabčine. Podľa Tatranskej obchodnej komory majú tento rok o 20 % viac rezervácií z Blízkeho východu ako v uplynulej sezóne. Títo turisti pomáhajú vykryť dieru po ruských a bieloruských návštevníkoch.
Do Tatier sa vracajú Maďari
Táto štatistika sa už niekoľko rokov potvrdzuje na našej strane veľhôr. Podľa výsledkov návštevnosti a štruktúry ubytovaných návštevníkov sú zástupcovia našich južných susedov už niekoľko sezón na štvrtom mieste hneď za Slovákmi, Čechmi a Poliakmi. Podľa odhadov odborníkov je príčinou návratu Maďarov do našich veľhôr lepšiaca sa kvalita služieb i marketingové aktivity.
Do Tatier to nemajú až tak ďaleko a je to pre nich zážitok, aký doma nezažijú. Reč je samozrejme o tatranských štítoch, ale aj dolinách, horských plesách a výhľadoch na scenériu kopcov či okolitú krajinu desiatky kilometrov ďaleko. Maďarských turistov podľa štatistík v našich veľhorách každý rok pribúda, čo je pozitívny trend, ktorý by mohol pokračovať aj v budúcnosti.
Autor titulnej fotografie: Depositphotos.
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.