Zasnežená Téryho chata v zime

Foto: Martin Krystýnek.

Je najvyššie položenou tatranskou chatou s celoročnou prevádzkou. Na Téryho chate (2 015 m n. m.) je pohodovo, má úžasnú polohu v Malej Studenej doline, patrí medzi najnavštevovanejšie v našich veľhorách.

Chatu dali do užívania v roku 1899. Jej výstavbu inicioval banskoštiavnický lekár, vášnivý turista a priekopník horolezectva Edmund Téry. Chcel vytvoriť pre horolezcov a turistov útočisko, lebo oblasť okolo Piatich spišských plies využívali už vtedy ako východisko na ďalšie túry. Celoročne bola otvorená už po štyroch desaťročiach prevádzky, čo bolo výnimočné. Dokonca ju vykurovali a na tie časy mala aj vymoženosť – telefón.

Na Téryho chatu sa dostanete, keď sa vydáte zo Starého Smokovca na Hrebienok, potom na Zamkovského chatu a ďalej asi dve hodiny po zelenej značke turistickým chodníkom k Terynke. Cez kosodrevinu sa môžete kochať pohľadom na Studený potok i nádherné okolité štíty. Túto túru zvládnu aj deti. Ak neplánujete na chate prespať, rátajte s celodenným výletom. Odmenou bude pohľad na Päť spišských plies, Ľadový štít, Prostredný hrot, Širokú vežu, Baranie rohy, Spišský štít a ďalšie, nemenej krásne. Alebo keď už budete v cieli cesty, užite si iba taký obyčajný oddych pri plesách.

V zozname chatárov je medzi inými legendami aj meno Belo Kapolka. Známy tatranský spisovateľ tu naberal inšpiráciu na svoje poviedky z horského prostredia. Genius loci miesta pretrváva. Zastavte sa a vnímajte ho.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4 / 5. 41

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu