Sú odjakživa postrachom turistov a zimných športovcov. Náuka o lavínach je dnes už prepracovaná veda a tak sme sa rozhodli zozbierať pár tipov ako sa im vyhnúť a čo robiť ak sa s ňou niekedy stretneš. Prvým krokom lavínovej prevencie je čítanie lavínových prognóz a odporúčaní horskej služby, nevstupovať do lavínových oblastí od tretieho stupňa nebezpečenstva. Pri nižších stupňoch je dôležité taktiež sledovať terén a pokiaľ narazíte na pád menšej lavíny alebo čerstvých lavínových nánosov, je bezpečnejšie sa vrátiť. Zvýšené lavínové riziko často sprevádza dážď, husté sneženie a vietor. Najnebezpečnejší je však vždy prvý slnečný deň po snežení. Radíme teda neísť do hôr pri výraznom oteplení, trvalom teplom počasí a trvalom mraze. K bezpečnému pohybu na horách však patrí aj poriadne naplánovanie trasy, treba si určiť kadiaľ pôjdeme, ako rýchlo daný úsek chceme prejsť a je fajn predom si vyhľadať prípadné obchádzky.

Foto: Tatry

Taktiež netreba zabudnúť na poriadnu lavínovú výbavu, ktorá by mala obsahovať: sondu – skladacia tyč, ktorou možno zistiť hĺbku zasypaného a lavínovú lopatku. Túto výbavu jednoducho zbalíš do batohu a mal by ju mať každý kto sa vydá na freeride, skialp či zimnú turistiku. Môže totiž zachrániť život nie len tebe ale aj tvojim kamošom. Túto výbavu je potrebné nosiť so sebou počas celej zimnej sezóny, no nestačí ju len mať zabalenú v batohu, treba s ňou vedieť aj narábať. Skúsenejší turisti používajú aj lavínový vyhľadávač – podáva zvukovú aj vizuálnu informáciu o polohe zasypaného a v mnohých prípadoch už zachránil život. Ak vás teda strhne lavína, treba sa pokúsiť z nej čo najrýchlejšie dostať, zbaviť sa všetkého, čo by mohlo pôsobiť ako kotva – paličky, lyže a ďalšie veci.  Pomocou pohybov podobných plávaniu dokážete stlačiť sneh pod seba a zostať na povrchu, no ak to nie je možné a dostanete sa pod masu snehu, treba pokrčiť nohy k hrudníku a rukami vytvoriť vzduchovú bublinu pred tvárou, tento krok výrazne zvýši šancu na prežitie.

Pri zasypaní lavínou je najpodstatnejší čas, takže záchrana zasypaného je v rukách priateľov. Záchranári by mali byť privolaní hneď a je potrebné im povedať čo najpresnejšiu polohu, možné prekážky, oznámiť aktuálne počasie a viditeľnosť. Lavína je zosuv snehovej pokrývky, niekedy môže byť aj v kombinácií s kameňmi a pod. Spravidla je spôsobená odtrhnutím nahromadeného snehu a je jedným z najväčších nebezpečenstiev hroziacich na horách v zime. Lavíny sleduje stredisko lavínovej prevencie v Jasnej, ktoré vyhlasuje lavínové nebezpečenstvo.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu