Len pár metrov nad turistickým chodníkom zo Štrbského na Popradské pleso vo Vysokých Tatrách, je to úsek Tatranskej magistrály značený červenou značkou, našli pracovníci TANAPu pozostatky uhynutého medveďa. Podľa denníka spis.korzar.sme.sk bol pravdepodobne ešte v období zimného spánku, keď jeho brloh zasypala lavína. Tento príval snehu sa mu stal osudným.

Foto: Vladimír Ambróz

O jeho telo sa „postarali“ iné dravce, pravdepodobne líšky alebo iné medvede. Strážcovia prírody našli už len jeho zvyšky – ohryzené kosti a srsť. Lavíny sú teda v zimnom období nebezpečné nielen pre ľudí, ale aj pre divo žijúce zvieratá.

Podľa webovej stránky Horskej záchrannej služby je v závere zimnej sezóny typickým lavínovým problémom oťažievajúci mokrý topiaci sa sneh. Preto sa dajú očakávať samovoľné splazy a malé lavíny z veľmi strmých svahov. Lokálne lavínové nebezpečenstvo hrozí už len v najvyšších polohách hôr a aj tam výška snehu postupne klesá.

Medvede sa postupne preberajú zo zimného spánku, takže pri túre v Tatrách sa treba mať zas na pozore. V posledných rokoch je hlásených stále viac prípadov stretov turistov s týmito zavalitými všežravcami. Svedčí o tom aj prípad medvedice Miše, ktorú turisti stretávali medzi Trangoškou a Štefánikovou chatou.

Iným problémom sú „návštevy“ medveďov v blízkosti obydlí alebo hotelov. Vo večerných a nočných hodinách si hľadajú jedlo v kontajneroch, ktoré ich lákajú, a potom sa už tohto zdroja obživy nevedia vzdať. Podľa Národného lesníckeho centra vo Zvolene, ktoré vedie štatistiku početnosti medveďa hnedého u nás, ich počet stúpol od roku 2000 asi trojnásobne. Na Slovensku dnes žije približne 2 700 medveďov.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Ďalšie zaujímavé články pre vás

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu