Najväčšie z nich sa tak volá. Morské oko nájdete na poľskej strane Tatier, ale je obľúbeným cieľom aj turistov zo Slovenska. Pôvodne sa volalo Rybie pleso, lebo sa tu vyskytujú ryby, čo nie je v plesách častý jav. Súčasný názov vznikol podľa povestí, že pleso je v podzemí spojené s morom.

Foto: Dawid Jakubowski

Keď sa budete prechádzať po známej frekventovanej ulici v Zakopanom, nájdete tu množstvo magnetiek a iných propagačných predmetov s podobou Morského oka. Dostanete sa k nemu po asfaltovej ceste, autám a dokonca aj cyklistom je na ňu vstup zakázaný, ale aj tak je to vhodný tip na turistiku, aj s deťmi. Okolo jazera je pekný chodník na prechádzky, takže nudiť sa hádam nebudú. Dospelí privítajú občerstvenie v blízkej chate, ako sa asi volá, uhádnete?

Cesta zo záchytného parkoviska k plesu trvá približne dve hodiny, turistické topánky sa s asfaltkou nemajú veľmi v láske, skúste prípadne tenisky, či inú obuv. Čakajú však na vás také výhľady na okolité štíty a prírodu, že určite nebudete ľutovať. Napríklad Mickiewiczove vodopády – skladajú sa z troch väčších a niekoľkých menších kaskád na potoku, ktorý tečie z Doliny Piatich Stavov poľských. Neskôr, už takmer pri jazere, si všimnite na ľavej strane Malé Morské oko a Žabie oko.

Zaujímavou alternatívou, hlavne pre rodiny s menšími deťmi, je možnosť vyviezť sa k horskému jazeru konským povozom. Trvá to asi polhodinu a krásy prírody si vychutnáte počas pomalej jazdy. Prípadne môžete hore ísť peši a odviezť sa nadol. Tesne pre príchodom k Morskému oku už uvidíte okolitú scenériu štítov – Rysy, Žabiu vežu, ale aj Mengusovský štít, Hincovu vežu a ďalšie. Vychádza odtiaľto aj turistická cesta na Rysy z poľskej strany.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu