Hotel Grand Starý Smokovec

Ilustračné foto:  Viktor Juriga

Ak vás aj v tomto jesennom premenlivom počasí láka cykloturistika v Tatrách, máme pre vás tip – trasu zo Starého Smokovca na Hrebienok po tzv. sánkarskej dráhe.

Štart i cieľ sú známymi tatranskými bodmi s miestnou históriou, veľmi dobrou ponukou služieb, ale sú i športovou výzvou. A tá je v prípade trasy Starý Smokovec – Hrebienok, ak si zvolíte bicykel, na mieste.  Hore zhruba niečo do troch kilometrov, dole tiež, ale pripravte sa na stupák, pretože za krátky čas treba prekonať asi 250 – 275 metrov prevýšenia. Patrí k tým stredne náročným až náročným trasám a volia si ju dobre trénovaní a zdatní cestní cyklisti s dobrou cyklovýbavou, ale aj majitelia e-bikov.

Cesta na Hrebienok. Jazdia po nej autá, chodia turisti, cyklista musí byť opatrný a tolerantný. Ilustračné foto: Cyklokopce

  • Začať možno pri bývalom smokoveckom amfiteátri, resp. parkovisku pri hoteli Grand, odtiaľto vychádza asfaltová cesta, ktorú znalci nazývajú aj „sánkarskou“. Slúži aj ako zásobovacia, vedie popri dráhe pozemnej lanovky  a dostanete sa po nej až k hotelu Hrebienok (1 275 m nadmorskej výšky), resp. k hornej stanici pozemnej lanovky.

    Šliapete stále po modrej značke. Od začiatku takmer po cieľ strmo stúpa a vedie na striedačku kalamitnými a lesnými úsekmi. A hoci pešky ju zvládnu aj deti od desať rokov, cyklisti sa musia pripraviť na poriadny zaberák. Vydýchnuť sa na nej veľmi nedá, no pár úsekoch takých nájdete, napríklad aj tesne pred cieľom.

    Okrem toho treba dávať pozor na turistov, zásobovacie či záchranárske vozidlá, ale aj ľudí na kolobežkách. Najmä po ceste nadol je to dôležité, lebo klopené zatáčky lákajú k veľkej rýchlosti, opatrnosti nikdy nie je dosť.

Drevené medvedie sochy sú jednou z atrakcií Hrebienka. Nie jedinou. Foto:  Jana Melišková

Hrebienok je jedno z najstarších turistických stredísk vo Vysokých Tatrách, nachádza sa na juhovýchodnom úpätí Slavkovského štítu. Kto ho nenavštívil, akoby v Tatrách ani nebol. Kávička s výhľadom na Liptovskú kotlinu a Nízke Tatry, vám bude po športovom výkone chutiť ešte lepšie. „Mesačnú krajinu“ po kalamite už trochu viac zmierňujú nové stromčeky, ktoré postupne menia ráz krajiny. (Ilustračné foto: Eduard Lipták) 

Čo robiť na Hrebienku?  Čas na oddych, kým sa rozhodnete pre zjazd, môžete využiť na návštevu interaktívnej galérie svetla, pozrieť si môžete výstavu miniatúr tatranských chát, vyfotografovať sa dá pri medveďovi Kubovi alebo obdivovať drevené medvedie sochy, alebo aj naplánovať si niektoré túry v budúcnosti, keďže Hrebienok je štartovacím miestom viacerých turistických trás. No do diára si určite zapíšte návštevu Tatranského ľadového dómu v zime a v budúcom roku trebárs termíny niektorých tradičných podujatí, ako sú Medvedie dni, Tatry Ide Master či bežecké preteky do vrchu, ktorými je Hrebienok preslávený.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.5 / 5. 27

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu