Vypočuť článok
Predpovede počasia nie sú priaznivé. Aj v Tatrách má pršať. Čo je dôležité, ak sa vyberiete na podmáčané tatranské chodníky?
Nepremokavá obuv, nepremokavé oblečenie, ktoré istí pláštenka, batoh, ktorý neprepúšťa vodu, potraviny obalené v nepriepustnej fólii, a najmä – zdravý rozum. Ten si treba pribaliť do Tatier vždy, v nepriaznivom počasí obzvlášť. To je povinná výbava pre letného turistu, lebo ak aj je teplo a na oblohe ani mráčika, môže prísť prudká letná búrka.
Chodníky zaplavuje voda
Minulý víkend v tomto ohľade preveril nejedného turistu. Vody bolo v potokoch nadmieru, vodopády výdatné, no chodníky okolo nich šmykľavé, podmočené vodou. Ponad niektoré aj voda tiekla a turisti šliapali na chodníkoch aj do neznáma. Naozaj treba zvážiť, aké túry si v tomto počasí vybrať, a aké oželieť. Pády v takomto teréne nie sú zriedkavé a ak pri nich turista skončí iba s mokrými nohavicami, obišiel ešte dobre.

Horšie je, ak si podvrtne, či zlomí nohu a nevie pokračovať ďalej. Zásah záchranárov je nevyhnutný. A ešte horšie je ak spadne tak, že sa šmykne z chodníka a padne do neznámeho terénu. Vtedy sa bežná neopatrnosť môže zmeniť na boj o život.
Tatranský terén je zradný
Veľké šťastie mala poľská 31-ročná turistka, ktorá si pri zostupe z vysokohorského prostredia v nedeľu večer pri Rázcestí nad Žabím potokom spôsobila úraz kolena. „Nebola schopná ďalej pokračovať,“ uvádza portál Horskej záchrannej služby. „Do Mengusovskej doliny sa preto vybrali štyria profesionálni a traja dobrovoľní horskí záchranári. Končatinu jej zafixovali a na nosidlách ju transportovali k Popradskému plesu a neskôr vozidlom HZS na údolné pracovisku. Do nemocnice sa potom rozhodla pokračovať sama,“ konštatujú horskí záchranári.
Návštevníci medzi Hrebienkom a Rainerkou riskujú
Turisti veľa riskujú aj na spojke medzi Hrebienkom a Rainerovou chatou. Časť chodníka sa tam zrútila a bežní turisti na neho majú zákaz vstupu. Ale, porušujú ho. Napriek tomu, že Správa Tatranského národného parku odporúča obchádzku okolo Bilíkovej chaty, kde sa vykonali zabezpečovacie práce, aby sa k Rainerke či do Veľkej a Malej Studenej doliny dostali, nerešpektujú ho.

A najmä teraz, keď sú aj spevnené chodníky i na iných miestach Tatier podmočené, je skratka k Rainerovej útulni veľmi nebezpečná a je zázrak, že sa tam ešte nič vážne nestalo. Chodník je síce provizórne opravený, ale toto provizórium bolo urobené pre horských nosičov a záchranárov.
Mnohí návštevníci Tatier si ale kladú otázky, prečo sa ani po takmer dvoch rokoch od zrútenia časti spomínaného chodníka nič neurobilo pre jeho sprístupnenie. Urobilo, možno aj veľa, hoci navonok to nevidieť.
Oprava chodníka nebude jednoduchá
„Hneď ako došlo k prvému zosuvu, stav turistického chodníka posúdili odborníci a vzápätí sme vyhlásili verejné obstarávanie na zhotoviteľa projektovej dokumentácie,“ uvádza Správa TANAP-u, pod správu ktorej chodník patrí.
„Už na začiatku sme vedeli, že oprava nebude jednoduchá, keďže k zosuvu došlo v nestabilnom území, ktoré sa navyše nachádza v piatom, najprísnejšom stupni ochrany. To znamená navyše kvantum povolení, nehovoriac o tom, že ide o terén, kde je problém dostať ťažké mechanizmy. Nie je to klasická cesta či chodník, kde stačí výtlk zalátať troškou asfaltu, celý svah sa zosúva, zhora navyše padajú skaly, takže podmienky sa menia priebežne,“ vysvetlila svoj postup Správa TANAP-u.
Lokalitu skúmajú geológovia
Dodáva, že projektová dokumentácia je hotová, no zhotoviť stále nemá v rukách stavebné povolenie, keďže príslušný stavebný úrad konanie prerušil. Dôvodom prerušenia je požiadavka doplniť ďalšie podklady.
„Zákonné lehoty nepustia, no dobrou správou je, že sa ich podarilo doplniť a na ťahu je opäť stavebný úrad,“ konštatuje Správa TANAP-u.
Tento týždeň majú lokalitu preskúmať geológovia zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. A na základe ich stanovísk bude vedieť správa národného parku konkretizovať ďalší postup.
Autor titulnej fotografie: Regina Kardošová
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas