Panoráma Tatier

Hoci sa v Tatrách v najbližších dňoch schyľuje k dažďu a obloha je pochmúrnejšia, s čím treba pri plánovaní túr počítať, dôležitý je  aj pitný režim. Na jeho podcenenie a únavu doplatilo počas víkendu viacero návštevníkoch Tatier, ktorým musela HZS pomáhať.

Najviac poranení, ktorým sa musel horskí záchranári počas víkendu venovať, tvorili úraz hlavy, tváre, členkov, nôh, ale riešili sa aj nevoľnosti z dehydratácie či poruchy vedomia z nevoľnosti, únavy a podobne. Hoci v najbližších dňoch bude nad Tatrami menej slnka a zamračená obloha  a turistov bude kropiť dážď, návštevníci veľhôr by mali v prvom rade pamätať na zdravý pitný režim, lebo aj vo vyšších polohách bude vysoká denná teplota. Nad Západnými Tatrami sa dnes môžu vyskytnúť aj búrky.

Horskí záchranári stále varujú pre snehovými poľami vo vysokých polohách (nad 2000 metrov n. m.), vstup na ne sa neodporúča bez turistických mačiek, paličiek alebo cepína a zdôrazňujú potrebu vysokej opatrnosti.

Ľudia z Horskej záchrannej služby sa počas minulého víkendu ani nezastavili. Pomoc poskytovali štyrom horolezcom – dvom Poľkám v oblasti Východného Železného štítu, ďalšiemu Poliakovi na Prostrednom Ganku, ale aj slovenskej horolezkyni v oblasti Červenej dolinky pod Jahňacím štítom. No „viac práce“ mali s bežnými turistami, ktorí sa zranili buď následkom nepozornosti alebo nevoľnosti či podcenili pitný režim – napríklad na chodníku v blízkosti Studenovodských vodopádov, pri zostupe z Chopku, pod Chatou pri Zelenom plese, nad Čučoriedkami, ale aj na Lomnickom štíte či pri Velickom plese a inde.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu