Štefánička je obľúbený názov pre Chatu M. R. Štefánika v Nízkych Tatrách

Foto: Matúš Jančík.

Ak ste si skúsili niektorú z hrebeňoviek v Nízkych Tatrách, určite ste išli okolo. Alebo ste aspoň uvažovali o občerstvení v tejto legendárnej vysokohorskej chate, ktorej už veľa nechýba k storočnici.

Bola základom, od ktorého sa postupne budoval turistický ruch v tejto oblasti. Chata M. R. Štefánika pod Ďumbierom (1 740 m n. m.). Dostať sa k nej dá z Trangošky, ide o nenáročnú túru po hrebeni Nízkych Tatier. Od začiatku na nás čaká stúpanie popri potoku Bystrianka po zelenej turistickej značke. Z lesa sa dostaneme na rozľahlé lúky s krásnym výhľadom do Trangošskej doliny. Pri Hornom salaši je odbočka k Jaskyni mŕtvych netopierov. Je to jediná vysokohorská jaskyňa prístupná verejnosti. Pokračujeme po zelenej po hrebeni k vrchu Veľký Gápeľ. Približne po dvoch hodinách by sme mali doraziť na Štefáničku. Ak máte radi pivo, tak práve tu vám ponúknu najvyššie čapované nosičské pivo na strednom Slovensku.

Chata je prístupná celoročne, a to nielen od Trangošky. Rozcestník pri nej nasmeruje na viaceré trasy. Ak máte chuť pokračovať na Ďumbier, tak po červenej. Výstup by ste mali zvládnuť približne za hodinu a cesta späť z Ďumbiera ku Trangoške trvá dve a pol hodiny. Štefánička je najdlhšie prevádzkovaná vysokohorská chata v Nízkych Tatrách. Turisti ju volajú aj Chata pod Ďumbierom, Štefánikova chata či Štefánička, dokonca Mrška. Postavili ju v roku 1928, jej predchodkyňou bola Karlova útulňa. Šéfuje jej Igor Fabricius, patrí k nosičským legendám. Vyskúšať sa tu dá vynález – vyhrievaný sušiak topánok – a vyspať sa tu môžete na izbách či v nocľahárni nielen vy, ale v drevárni aj váš psík. Sprchu tu ponúknu aj neubytovaným hosťom.

Chatu zásobuje 5 – 6 nosičov, medzi nimi aj ženy. Aj preto je miestom pretekov horských nosičov Šerpa Rallye. Najrýchlejší vyšiel z Trangošky so 60-kilogramovým nákladom za 55 minút, normálne to trvá dve hodiny. Tovar sa nosí Trangošskou dolinou, v zime nosičom vypomáhajú štvorkolky so snežnými pásmi. No aj turisti ročne vynesú na chatu 25-tisíc kilogramov dreva. Odmenou je dobrý pocit a čaj.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.1 / 5. 49

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu