Ilustračné foto:  Roman Šimko

Ktovie, možno nastávajúci víkend bude jedným z posledných, počas ktorých sa bežný cyklista ešte odváži na tatranské cyklotrasy. Pozývame vás zo sedla bicykla na prehliadku viacerých tatranských osád.

Začíname v centre Vysokých Tatier – na Štrbskom Plese. Tam vysadneme na bicykel s odhodlaním poraziť sami seba a možno aj nepredvídateľné tatranské počasie. Naším cieľom je Hrebienok a cestou nás čakajú Vyšné Hágy, Nová Polianka, Tatranská Polianka, Tatranské Zruby, Nový a Starý Smokovec, a potom je už iba kúsok doľava  – 2,4 kilometra a prevýšenie 275 metrov – na Hrebienok. V pedáloch budeme mať zhruba 28 kilometrov.

Výhľady na Tatry sú z každej strany fascinujúce.  Ilustračné foto: Peťo F. Čimbora

  • Na jeden deň dosť, a hoci šliapeme po magistrále, bude to zaberák, najmä od Starého Smokovca nahor. Vcelku ide o kopcovitú a náročnú trasu, ale s asfaltovým povrchom, vhodnú pre rôzne typy bicyklov. Ale, cestou môžete spoznať dôležitú časť tatranskej kúpeľnej histórie.

    Osady so známymi kúpeľmi budete mať ako na dlani. Vyšné Hágy sú známe liečbou tuberkulózy, zrekonštruovaný bývalý vojenský ústav v Novej Polianke sa dnes sústreďuje na liečbu horných dýchacích ciest, Tatranská Polianka sa v Sanatóriu dr. Guhra venuje ľuďom s astmou a rôznymi alergiami, Tatranské Zruby sú známe liečbou netuberkulóznych ochorení dýchacích ciest a v Novom Smokovci si k tomu pridali aj liečbu porúch látkovej výmeny, duševné choroby a choroby z povolania.

Vo Vyšných Hágoch môžete vstúpiť do tunela, ktorým kedysi zásobovali  liečebný dom. Foto:  Ján Sekely

O všetkých týchto osadách je známe, že majú nádherný intravilán plný možností na nenáročné športovanie, veľa ubytovacích kapacít, ktoré sú spojené aj s možnosťou ambulantnej liečby a do viacerých kúpeľných domov môžete prísť ako samoplatca, hoci, ak máte kondičku a na bicykli si ju neustále zvyšujete, je málo pravdepodobne, že to budete potrebovať. Lenže, prevencia je prevencia… Keď ste už tam, môžete sa poinformovať.

Dôležitým momentom tejto cyklotrasy je možnosť kedykoľvek ju prerušiť a využiť výborné dopravné prepojenie osád i vašu východiskovú či cieľovú stanicu a povoziť sa Tatrami s očami upretými na krásnu okolitú prírodu.  Alebo sa zastavíte na niektorú špecialitu a svoj cyklovýlet osviežite gurmánskym tatranským zážitkom.

Ilustračné foto: Nikolka Fosnarová

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.5 / 5. 27

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu