Zimná turista či skialpinizmus – to sú športy, ktorým v Tatrách holduje čoraz viac návštevníkov. No nestačí iba chcieť si ich vyskúšať či rozvíjať. Treba sa vedieť aj dobre obliecť a vystrojiť.
Nejde ani tak o módu, ale o zdravie a bezpečnosť. Hory sú nevyspytateľné, oblečenie treba voliť podľa športovej aktivity a jej obtiažnosti. Platí, že treba byť pripravený na všetko. Inak by sme si mohli z outdoorových výletov doniesť domov nielen omrzliny, ale aj „zážitok“ spojený s dôsledkami na živote a zdraví našich blízkych.
Poďme sa pozrieť na najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame pri zimnej turistike.
Oblečenie a obuv
Neoplatí sa podceniť ich. Vždy ich volíme podľa toho, aká dlhá a aká obtiažna je naša trasa a myslíme tiež na to, že nás môže prekvapiť zmena počasia. K podchladeniu môže dôjsť skôr, ako si myslíme. Keďže teplo uniká z tela rovnomerne a celým jeho povrchom, treba sa obliecť dostatočne a všade. Nezabudnúť na čiapku, rukavice, šál alebo nákrčník.
Víchrica môže prísť hocikedy. Pred kúpou topánok do zimných terénov sa poraďte s odborníkmi. Dôležité je nielen teplo, ale aj vhodná podrážka.
Keď je všetko zle
Platí to v situácii, že síce sme dobre oblečení aj obutí, ale v nevhodnom vrstvení a použitých materiáloch. Treba, aby oblečenie do zimných hôr bolo funkčné. Človek sa potí, preto je jednou z dôležitých funkcií oblečenia schopnosť odvádzať pot a vlhkosť. Najlepšie je vybrať si syntetické materiály alebo vlnu.
Nevhodná je bavlna. Tričko z bavlny je konzerva, budete sa v ňom cítiť ako vo vlastnej šťave. Treba sa tiež snažiť, aby sa vám, naopak, zvýšená vlhkosť vzduchu typická pre zimu, nedostala k telu.
Ak si oblečiete iba obyčajnú bundu, po pár kilometroch vám bude zima, hrozí podchladenie. Vhodná je bunda s dostatočnou odolnosťou voči vzdušnej vlhkosti.
Netreba sa naobliekať
Ani s obliekaním to netreba preháňať. Dôležité je uvedomiť si, kam idem. Ak ide o ľahkú túru v podhorí, či dvojhodinovku na ľahkom turistickom chodníku nepotrebujete hrubú páperovú bundu. Ba ani vyššie v horách nie je potrebná. Ibaže by ste chceli zažiť túru v zasneženom teréne s vetrovkou prehodenou cez ruku. Treba chytiť rozum do hrsti, správne oblečenie navrstviť a pohoda je zaručená. V zlom počasí treba myslieť na nepremokavú a neprefúkavú vetrovku.
Spomínali sme čiapku, čelenku či šatku a rukavice. Ak ich nemáte v batohu v páre, riskujete minimálne silné prechladenie. Treba ich mať v páre, rovnako ako aj ponožky. Myslite na otlaky a pot. Výmena je vždy vhodná.
Kontrola topánok
Ešte vydržia. Omyl! Ak pri kontrole obuvi do hôr nájdete trhlinu, uvedomte si, že aj najlepšie trekové topánky sú nanič, ak do nich natečie voda. A voda je veľký nepriateľ túry. Mokré nohy nielenže znižujú komfort chôdze, ale môžu predznamenať aj omrzliny. Trhlinám v obľúbenej obuvi sa dá predísť starostlivosťou, najmä ošetrovaním impregnáciami a voskami.
Pozor na nohy, nielen na chodidlá. Aj pre nich platí vrstvenie. Naspodok termobielizeň, navrch akékoľvek pohodlné turistické nohavice. Náročnejší ich môžu doplniť zatepľovacou sukňou, čo platí pre dámy a páni môžu vsadiť na zatepľovacie šortky.
Čo ešte
Nikdy neviete, na aký terén v horách natrafíte. Vynechať vo výbave mačky, cepín či paličky by bola chyba. Umožnia bezpečnejší pohyb v strmšom teréne a ušetria kolená pri zostupe nadol. A cepín vám môže zachrániť život, ak hrozí pád pošmyknutím. Dobre je mať pri sebe lavínový set.
Pitný režim
Najhoršou chybou, ktorej sa môžete dopustiť, je nechať vodu zamrznúť. Hoci sa to navonok nezdá, veď snehu môže byť navôkol dosť, aj v zime je pitný režim nevyhnutný. Netreba si preto vodu v batohu nechávať iba tak vo fľaši. Nevyhnutná je termoska alebo izolácia hydratačného vaku oblečením.
Myslite na jedlo
V horách sa dá aj kúpiť. Ale nie všade. Preto je potrebné, aby ste si na cestu zbalili dostatok jedla. V chlade máte vyššiu kalorickú spotrebu, kalorické jedlo je nevyhnutnosťou. Napríklad vysokokalorické tyčinky vám nezaberú veľa miesta a zasýtia vás. Treba ich mať v zásobe.
Čo pomôže prežiť
Jednoducho – vybavenie na prežitie. Často sa na neho zabúda, ale keď vás prepadne zlé počasia, potrebujete prečkať noc v teréne a pomoc nebude naporúdzi, oceníte ho. Čo takýto balíček obsahuje? Nôž, lekárničku, signálne zrkadlo, okuliare, núdzový prístrešok a potreby na rozloženie ohňa. Hodí sa aj náhradné tričko a ponožky, jedlo a voda navyše.
Nepozriete si predpoveď počasia
Obrovská chyba! Najmä v zime. V tomto ročnom období nikdy neviete, či vás neprepadne snehová búrka, ľadovka alebo vás môže zaskočiť lavína. Vhodnejšie je, ak o tomto nebezpečí viete a riadite sa predpoveďami meteorológov či horskej záchrannej služby a jej výstrahami pred snehom, vetrom a lavínami. A na rizikové miesta radšej nechoďte.
Zradné rozhodnutia
Patrí k nim aj rozhodnutie, že sa vydáte po stopách niekoho, kto išiel pred vami s ilúziou, že sa dostanete do bezpečia. Bezpečie to vôbec nezaručuje. Zveriť sa do stôp niekoho, o kom neviete, kam ide, je veľmi zradné.
Plánovanie
Svoju túru si dobre naplánujte. Vždy zvážte, či a za ako dlho sa dokážete dostať bezpečne do cieľa. Berte do úvahy aj kondíciu ľudí okolo seba. Rýchlosť tímu vždy určuje jeho najslabší článok a ten môže ohroziť všetkých ostatných. Už pred výletom sa presvedčte, či bude dobré počasie, či máte dobrú obuv a oblečenie a zásoby v batohu. Nespoliehajte sa iba na svoje inštinkty v orientácii, verte turistickým značkám a rozhodne neschádzajte zo značkovaných chodníkov.

Pár pripomenutí
Ak ste skúsení turisti či skialpinisti, určite to viete. No menej skúseným pripomíname, že so sebou do hôr si treba zobrať nabitý mobilný telefón, magnézium, lekárničku, slnečné okuliare a nabitú čelovku. Nevyhnutnosťou je krém na opaľovanie, balzam na pery, vrecko na smeti, papierové vreckovky, nožík, teplý čas a jedlo na doplnenie energie. A pred túrou nezabudnite na poistenie. Ignorovať to všetko by bola chyba.
Autor titulnej fotografie: Veronika Bromová
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.