… rozhodne nie je len jedna. Predstavíme vám čarovné miesta, nachádzajúce sa na turistickej trase naprieč Belianskymi Tatrami.
Turistika ku chate Plesnivec z Tatranskej kotliny cez Dolinu siedmich prameňov je pomerne jednoduchá, nemusíte sa jej obávať, aj keď možno nie ste až tak skúsený turista. Začíname cestou autobusom na zastávku Kežmarské Žľaby z tohto bodu pokračujeme po modrej a je na vás, či svoje stúpanie smerom k chate začnete na Čiernej vode (žltá) alebo o 15 minút ďalej na Šumivom prameni (zelená). Môj tip: Keď je možnosť, prejdem obe trasy. Jednu cestou tam a druhú cestou späť. Z oboch križovatiek vás čaká približne hodinové stúpanie na chatu. Po celý čas budete mať po pravej strane južné steny Belianskych Tatier. Samotná chata leží pod majestátnym Bujačím vrchom.

Ak si poviete, že „to nič nebolo“, rozhodne pokračujte ďalej po zelenej dolinou Predné Meďodoly (kde sa v minulosti ťažila meď) až k Veľkému Bielemu plesu, ktoré je posledným bodom magistrály a v plnej kráse ju uzatvára. Ak sa rozhodnete pokračovať k plesu, pripravte sa na ďalšie stúpanie po zelenej, asi 90 minút. Vaša snaha bude odmenená horou výhľadov – doslova, napríklad na Predné Jatky či Beliansku kopu.

Celá turistická trasa ponúka  množstvo dychberúcich pohľadov. Až vo veľkolepej nádhere a tichu hôr človeku kdesi znie: „Slovensko moje, Otčina moja“. Pretože to, čo uvidíte je skutočný horský raj, ktorý vás akoby vedie za ruku  svojimi dolinami obklopenými  dokonalými výhľadmi a panorámami. Vďaka prísnym vápencovým a dolomitovým stenám Belianskych Tatier, ktoré dopĺňajú nežné zelené horské lúky bohaté na faunu a flóru, je tu turistika malým alpským zážitkom. Turistický chodník je dostupný celoročne. Samozrejme, v zime odporúčam mať v zálohe mačky, a ako už v Tatrách býva zvykom, dôkladne pozrieť  predpoveď počasia.

Tak čo. Máte už zbalený ruksak?

Foto: Miloš Monka

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu