Sú to vzdelávacie turistické trasy, na ktorých natrafíte na rôzne prírodné či kultúrne zaujímavosti, spravidla vyznačené na informačných tabuliach. Tieto chodníky sú väčšinou nenáročné, preto pokiaľ chcete ísť na turistiku s deťmi, sú na to ako stvorené.

Foto: Viktor Kaďo Kadlec

Zadné Meďodoly

Chodník sa nachádza v Belianskych Tatrách a je označený modrou turistickou značkou. Jeho začiatok je v Tatranskej Javorine, koniec v Kopskom sedle, kde sa napája na ďalší náučný chodník – Monkova dolina. Nájdete tu tichú prírodu, Meďodolský potok či vyvierajúci prameň. Tento chodník je upravený, disponuje lavičkami pre oddych, ale aj informačnými tabuľami o živote lesa a jeho súčasnom stave. Okrem toho sa tu dočítate aj o ochrane lesov v národnom parku, lykožrútovej kalamite, živote lykožrúta či o spolupráci lesníkov s prírodou.

Monkova dolina

Pekný, no už o čosi náročnejší chodník s veľkým prevýšením a miestami strmým stúpaním. Vychádza z obce Ždiar a vedie sútokom Bielej riečky a Rígeľského potoka cez Široké sedlo až na Kopské sedlo. Táto dolina vznikla činnosťou ľadovca, ktorý tu zanechal stopy dodnes. Návštevníci si môžu oddýchnuť na šiestich zastávkach označených informačnými panelmi.

Rakytovské plieska

Tento chodník vás prevedie menej známou lokalitou západne od Štrbského plesa – okolo Rakytovských pliesok, ktoré sú najnižšie položenými plesami v Tatrách. Začína na rázcestí Jambrichovo smerom na Podbanské, odkiaľ je cesta označená modrou turistickou značkou. Odtiaľto sa dostanete k Hornému aj Dolnému Rakytovskému pliesku až po rázcestie Rakytovec, kde je cesta označená zelenou značkou. Túto trasu je však najlepšie absolvovať mimo vegetačného a daždivého obdobia, pretože chodník nebude zarastený, bude dobre čitateľný a nebude premočený.

Astronomický náučný chodník

Má v Tatrách svoje miesto vďaka tomu, že tu sídli Astronomický ústav SAV, ktorý má na Lomnickom štíte a Skalnatom plese observatóriá. Chodník začína pri hlavnej budove ústavu v Starej Lesnej a končí pri poslednej kupole s ďalekohľadmi. Nachádza sa tu 13 informačných tabúľ s najdôležitejšími informáciami o prístrojovej technike astronomického ústavu, vesmírnych telesách či pohľadom na vesmír v čase Veľkého tresku.

Slovenská banská cesta

Nachádza sa v Popradskej mestskej časti Kvetnica. Je zameraný na históriu baníctva, mineralógiu a nerastné bohatstvo. Chodník je označený zelenou a žltou turistickou značkou. Nájdeme tu päť infopanelov, Štôlňu sv. Heleny, a tiež aj jazierko Kvetnica. Cieľom tohto náučného chodníka je postupne tu vybudovať banský skanzen. Prechádzku vám spestria aj novovytvorené sochy vyrezané z dreva v podobe zvierat, ktoré prirodzene obývajú lesy v tejto oblasti – vlk, medveď, orol, diviak, sova, salamandra, žaba, veverička, muflón a dokonca aj netopier. Drevorezby sú umiestnené tak, aby návštevníci spoznali nielen najznámejšie miesta, ale aj odľahlejšie oblasti v tejto lokalite.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu