Tatry navštevuje menej turistov. Konštatovali to aj sumáre ich sčítavania, ktoré bolo v auguste. Topkami v návštevnosti naďalej ostáva Hrebienok, Popradské pleso, Žiarska dolina a oravské Roháče.
Vo Vysokých Tatrách 12. augusta sčítavali turistov. Dobrovoľníci zhromažďovali údaje na 39 stanovištiach od Oravy až po Belianske Tatry, no v pozornosti mali až polstovku trás značených turistických chodníkov. Okrem turistov sa do ich tabuliek dostali aj cyklisti a tiež počet elektrobicyklov a psov. Na jedenástich lokalitách sledovali aj národnosť návštevníkov.
„Takéto sčítavanie sa robí od roku 1972,“ informovala Správa Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici. „Údaje potom slúžia na rozhodnutia týkajúce sa budovania turistickej infraštruktúry, vrátane starostlivosti o informačné miesta.“
Zo štatistík vyplýva, že návštevníckym rekordom v TANAP-e bola rok 2020, keď v našom najstaršom národnom parku napočítali 30 232 ľudí, v minulom roku to bolo 27 200 návštevníkov. Informoval o tom portál teraz.sk. Dopĺňa, že jednoznačne najvyťaženejšími lokalitami sú Hrebienok, Popradské pleso, Žiarska dolina a na Orave Roháčska dolina.
A ako to dopadlo v tomto roku? Na chodníky vykročilo v druhý augustový pondelok menej turistov ako v minulom roku – 19 810. Na Hrebienok mierilo 3 173 návštevníkov, o takmer dvetisíc menej ako pri minuloročnom sčítaní, pričom pozemnú lanovku si vybralo 2 200 ľudí.
Poďme porovnať iné lokality. Ako uverejňuje magazín Tatry, k Popradskému plesu mierilo 3 075 turistov, rok predtým ich bolo o 1 700 viac. Skalnaté pleso je tiež obľúbeným cieľom turistov, 12. augusta sa k nemu vybralo 2 753 turistov, 2 400 využilo lanovku. Sedačkou na Solisko sa v ten deň vyviezlo 931 pasažierov, turistickým chodníkom na neho vyšlo 193 turistov.
Zaujímavý je aj pohľad na vrcholy a ich turistických dobyvateľov. Magazín uvádza, že prvenstvo si už tradične držia Rysy. V ten deň na ich vrchol vystúpilo 1 815 turistov, 1 365 zo slovenskej a 450 z poľskej strany. Kriváň si v ten deň zaevidoval 311 dobyvateľov.
Psov bolo na chodníkoch menej – 129. Je to preto, lebo podľa návštevného poriadku TANAP-u majú v mnohých lokalitách stopku. No paradoxne, ako uvádzajú Tatry, najviac ich dobrovoľníci videli na chodníku medzi Štrbským a Popradským plesom, kde nemali čo robiť.
Ako pre agentúru SITA povedala Nina Obžutová z komunikačného odboru Správy TANAP-u, v tejto súvislosti bolo zaznamenaných viac ako 50 porušení. Psi boli aj na Chate Plesnivec a Chate pri Zelenom plese, kde nie je sprievod psov povolený.
Cyklisti – v ten augustový deň ich v tatranskej štatistike bolo 638, 288 z tohto čísla uprednostnilo e-biky. Obľúbenou cyklolokalitou v ten deň bolo Popradské pleso a Tichá dolina. Magazín Tatry dodáva, že na bicykloch prevažovali Poliaci pred Slovákmi a Čechmi.
Poďme do okrajových časti Tatier. Oravský región má už tradične top lokalitu, ktorou je Roháčska dolina – tentoraz skončila s bilanciou 958 peších turistov, 30 cyklistov a 9 psov. Ako uvádza SITA, aj tu boli vlani čísla vyššie. Turisti si podľa agentúry vyberali aj trasu z Habovky na Sivý vrch, navštevovaná bola aj Brestová.
Spomedzi liptovských dolín vedie obľúbená Žiarska dolina. Vybralo sa do nej 316 návštevníkov, z nich 57 na bicykli. Najdlhšia dolina Vysokých Tatier – Bielovodská dolina mala v ten deň 197 turistov a 30 cyklistov.
O trende nižšej návštevnosti Tatier oproti minulému roku sa vedelo už v júli. „Dala sa predpokladať podľa štatistík obsadenosti lôžok, ktoré hlásili subjekty v cestovnom ruchu,“ skonštatovala pre SITU N. Obžutová.
Autor titulnej fotografie: Daniel Goldbach
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.