Skialpinistická túra Furkotskou dolinou

Foto: Eduard Kuro Lipták

Skialpinisti sa musia pred túrou zaregistrovať, mať platný preukaz svojho národného horolezeckého zväzu a tento šport môžu vykonávať iba na miestach vyhradených pre horolezectvo a zimnú turistiku. Toto je v pravidlách nového návštevného poriadku TANAP-u.

Nový návštevný poriadok Tatranského národného parku sa venuje aj skialpinizmu a určuje podmienky pre jeho vykonávanie. Začne platiť od 15. decembra, teda od času, kedy začína sezóna aj skialpinistom, ktorá trvá štyri mesiace a končí sa 15. apríla nasledujúceho roku.

Smer – Priečne sedlo. Na niektoré skialpinistickétúry sa odporúča horský vodca. Foto: Eduard Kuro Lipták 

Skialpinisti môžu svoje túry vykonávať na miestach vyhradených pre horolezectvo a pre zimnú turistiku. Zoznam týchto miest a mapami je uvedený v prílohách nového návštevného poriadku. Pravidlá skialpinizmu tiež určujú, že športovci síce môžu do vysokohorského prostredia vstupovať aj mimo turistického či náučného chodníka, ale iba za účelom nástupu na skialpinistickú túru, pričom pre prístup k terénu vhodnému na skialpinizmus musia použiť najkratšiu trasu od najbližšieho chodníka, a to čo najšetrnejšie k prírode.

Hádam netreba zdôrazňovať, že tento šport možno vykonávať iba vtedy, ak je terén pokrytý dostatočnou snehovou pokrývkou a na túry sa dá vystupovať iba z chodníkov, na ktoré sa nevzťahuje zimná uzávera, resp. z areálov a koridorov určených pre zimnú turistiku národného parku.  

Túra v Žiarskej doline. Krása, zážitok. Foto: Vilém Neuman

Dôležité je pred túrou zaregistrovať sa, čo sa dá online na webovom sídle Správy TANAP-u (www.tanap.sk), kde nájdu aj potrebné pokyny. Predpokladá sa, samozrejme, že majú skialpinistickú výstroj a výzbroj, poznajú skialpinistický terén a poznajú detaily naplánovanej túry. Skialpinisti sú tiež povinní preukázať sa platným preukazom totožnosti a platným preukazom svojho národného horolezeckého zväzu.  Túru si treba vždy dôkladne neplánovať s ohľadom na obtiažnosť a kondíciu, lebo nový návštevný poriadok ukladá povinnosť nastúpiť na ňu, pohybovať sa v skialpinistickom teréne a zostúpiť z neho v čase od 5. do 19. h.

A ešte jedna dôležitá okolnosť nového návštevného poriadku – skialpinista nemôže na miesta vyhradené pre skialpinizmus vstupovať v sprievode zvieraťa.

Zdroj: Správa TANAP so sídlom v Tatranskej Lomnici

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 35

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu