Divé zvieratá v tatranských osadách nie sú ničím výnimočným

Opakuje sa to každý rok. Po zime vyhladované zvieratá prichádzajú až k obytným domom a najmä jelenia a srnčia zver tu nachádza dostatok potravy. Ako sa majú ľudia vtedy správať?

Divé zvieratá nie sú domáce zvieratá. A ak aj prídu do intravilánu tatranských osád, a to najmä jelenia a srnčia zver, ktorá sa tu bez predátorov cíti bezpečne a na upravených trávnikoch nachádza dostatok potravy, mali by sme vedieť, ako sa k nim správať.

Súbor pravidiel na takúto situáciu vypracovala Správa Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici (TANAP). Predovšetkým, netreba ich kŕmiť.  Ľudská strava zvieratám neprospieva, napasú sa toho, čo je pre nich prirodzené. Niektoré zložky potravy vhodnej pre ľudí im dokonca môžu spôsobiť ťažkosti.

Mali by sme sa naučiť, čo s chorým či mŕtvym zvieraťom v prírode môžeme či nemáme robiť
Mali by sme sa naučiť, čo s chorým či mŕtvym zvieraťom v prírode môžeme či nemáme robiť. Autor fotografie: archív TANAP

Ak zbadáte mláďa, nepribližujte sa k nemu. Samica ho môže mať iba odložené, má ho na dohľad a veľmi dobre vie, kde sa nachádza. Iba si od neho odbehla napásť sa, aby mala dostatok mlieka a k mláďaťu sa vráti. „Ak zviera vyplašíme, vystavujeme ho stresu a medzi kŕmením môže vzniknúť časová medzera, ktorá môže uškodiť matke, aj  mláďaťu,“ upozorňuje TANAP.

Nie vždy sa takýto stret človeka a mláďaťa skončí nevinne. Jelenice môžu byť agresívnejšie, je prirodzené, že samica si svoje mláďa chráni. Napriek tomu, že k takejto situácii môže dôjsť v centre osady, ide o divé zviera, ktoré sa správa tak ako vo svojom prirodzenom prostredí.

„Akýkoľvek ľudský zásah im spôsobuje stres, môžu byť agresívne a konanie človeka môže vyústiť aj do smrti zvieraťa,“ zdôrazňujú odborníci z národného parku s tým, že každé priblíženie k divokým zvieratám, je nebezpečné, lebo ich reakcie nemožno predvídať.

Stáva sa, že ľudia natrafia na zraneného či otraseného živočícha. Netreba sa ho dotýkať a už vôbec snažiť sa o jeho záchranu bez konzultácie s odborníkmi. Skúste zavolať na tel.: +421 911 485 280, tam vám poradia, ako postupovať a ak vyhodnotia, že si ho prídu vyzdvihnúť a umiestniť do rehabilitačnej stanice, urobia to.

Prítulnosť divého zvieraťa môže znamenať nebezpečenstvo
Prítulnosť divého zvieraťa môže znamenať nebezpečenstvo. Autor fotografie: Radka Fojtíková

Ako rozoznáte, že máte do činenia so zraneným živočíchom? Nespráva sa prirodzene, stráca plachosť, jeho úniková reakcia je značne znížená, možno má viditeľné zranenia, neprirodzené držanie tela, leží na zemi, vtáky nie sú schopné vzlietnuť, otrávené živočíchy majú napríklad zníženú koordináciu pohybov.

Odborníci z TANAP-u upozorňujú aj na možnosť, že natrafíte na mláďa – najmä vtákov. Malé operence sú zvedavé, skúšajú lietať a niekedy to nedopadne dobre. Ich rodičia sú o ne schopní postarať sa aj mimo hniezda, no ak sa záchrany takéhoto vtáčatká chopia ľudia, môžu spôsobiť opak – jeho úhyn.

Aj v takýchto prípadoch stačí rada odborníka, na ktorého sa treba obrátiť. Jednoduchým riešením je napríklad vyložiť mláďatko na najbližší konár či vyvýšené miesto, kde to nenájde predátor. A následne sledovať, či mu rodičia nosia potravu.

Rehabilitačná stanica TANAP-u
Rehabilitačná stanica TANAP-u. Autor fotografie: archív TANAP

Môže sa tiež stať, že turisti natrafia uhynuté zviera. „Netreba s ním manipulovať. Do prírody patrí a má svoje miesto v potravinovom reťazci,“ upozorňuje zoologička TANAP-u Erika Feriancová. Takto uhynuté zvieratá môžu byť použité napríklad na preparáciu, odoberú sa z nich vzorky. Oboje slúži vede a poznávaniu prírody.

Autor titulnej fotografie:  Ela Mrázková

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

  1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
  2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
  3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
  4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
  5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 31

Ďalšie zaujímavé články pre vás

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu