Obec Nová Lesná sa nachádza na styku Popradskej kotliny a juhovýchodného úpätia Vysokých Tatier. Hrdo sa pýši faktom, že disponuje najkrajším výhľadom na Tatry no okrem toho je aj kolískou horských vodcov. Je tu však omnoho viac čo sa dá vidieť a tak sme sa rozhodli to zhrnúť v tomto článku.

Foto: Andrea Reichelová

Park horských vodcov

Z tejto obce pochádza najviac horských vodcov a záchranárov (82) a tak bol na ich počesť v centre dediny vytvorený park na podnet starostu Petra Hritza. V parku sa nachádza informačná tabuľa so zoznamom mien všetkých vodcov, záchranárov a dokonca aj o ženách, ktoré v horách vodili či zachraňovali, ďalej aj 15 lavičiek a každá z nich je venovaná konkrétnej osobe. Na jednej z nich sa nachádza aj vygravírovaný nápis „S vďakou tí, čo prežili“, no nájdete tu aj niekoľko drevených sôch a lávku venovanú Jánovi Pavlovi  II., ktorý je patrónom Horskej záchrannej služby.

Slnečné hodiny

Zariadenie, pomocou ktorého dokážeme merať čas pomocou polohy Slnka. Ideou týchto hodín bolo vytvorenie priestoru, na ktorom sa môžete zamyslieť nad sebou, nad plynutím času a sledovania jeho  priebehu. Okrem hodín tu nájdete aj objekt panoramatickej orientácie, na ktorom sú nerezovými šípkami označené vrcholy Tatier. Takže ak sa postavíte pred pult zo strany hodín uvidíte súčasne názov vrcholu, jeho nadmorskú výšku a daný vrchol v pozadí. Ďalej sa tu nachádza aj 12 meditačných stolčekov, ktoré sú usporiadané do kruhu, ktoré slúžia k odpočinutiu či krátkej meditácií. Iniciátorom výstavby slnečných hodín bol v roku 2005 spoluzakladateľ osady Malý Smokovec – Milan Vdovjak.

Sinajská kaplnka

Táto kaplnka bola vysvätená biskupom Františkom Tondrom v roku 2005. Objekt sa nachádza  na križovatke ciest v strede miestnej časti Malý Smokovec. Je to krásny priestor, ktorého súčasťou je malá zvonička, oltár a tabule s Desatorom. Má kruhový pôdorys s dvomi betónovými platňami, na ktorých je umiestnený text s Desatorom na severnej strane a zvonicou na južnej.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu