Turistika vie byť krásna, no aj náročná. Práve v Tatrách sa nachádza množstvo turistických trás, ktoré sú určené len na výstupy s horským vodcom či sprievodcom najmä pre svoju náročnosť či exponovanosť terénu. Ide napríklad o výstup na Gerlachovský štít, Lomnický štít, Ľadový štít, Končistú, Vysokú a iné tatranské štíty. Čo treba vedieť predtým, kým sa rozhodnete na niektorý zo spomínaných štítov vyjsť? Na naše otázky odpovedá horský vodca Daniel Mahdal, ktorý s nami nedávno absolvoval výstup na Lomnický štít.
Kedy by sa mal turista obrátiť na horského vodcu?
V prípade, že chce vystúpiť na niektorý z vrcholov, ktoré nie sú turisticky dostupné, čiže nemajú oficiálne značenie.
Čo by ste odporučili turistom, ktorí plánujú svoj prvý výlet do Tatier s horským vodcom?
Najmä kondičnú prípravu 🙂 Zastávam názor, že klient si viac užije ľahšiu túru, ktorú zvláda s prehľadom, ako keď dá prednosť niečomu náročnejšiemu, keď si už horského vodcu objednal. A potom sa celý deň trápi a siaha na dno svojich síl.
Je rozdiel vo výstupe v letnej a zimnej sezóne? Aké sú najväčšie riziká týchto sezón?
Rozdiely sú, určite áno a určite veľmi podstatné. V letnej sezóne môže horský vodca na niektoré štíty viesť aj troch klientov, na náročnejšie trasy maximálne dvoch. V lete sú spravidla výstupy jednoduchšie, kráča, či lezie sa po suchej skale. Výstroj je jednoduchšia, dôraz treba klásť na kvalitnú obuv, oblečenie do dažďa. Zima je náročnejšia. Treba mať pevnejšiu obuv do snehu, vhodnú na upnutie mačiek, viac oblečenia ako v lete, cepín, lavínový výstroj, poprípade skialpinistický výstroj. Časť výstroja zabezpečuje horský vodca. Samozrejmosťou je aj lepšia kondícia, keďže túry v zime sú náročnejšie pre kombinovaný terén – skala/sneh/ľad. Čo sa týka rizika, tak v lete sú to búrky a zime lavíny.
Čo by mali turisti vedieť pred výstupom na najvyšší kopec Tatier?
Najmä to, že výstup na Gerlach nie je iba turistika. Má exponované pasáže, kde je nevyhnutné istiť sa lanom. Samotná túra trvá od 7 do 9 hodín s 1 000-metrovým prevýšením. Napríklad, túra na Kriváň môže byť fyzicky náročnejšia, no Gerlach je technicky náročnejší.
Aké bezpečnostné opatrenia robíte pred každým výstupom a aké vybavenie je nevyhnutné?
Pri objednávaní túry sa klientov pýtame, aké majú skúsenosti v horách, ktoré túry v Tatrách už absolvovali a akú majú kondíciu. Tesne pred túrou zisťujeme podmienky v danej lokalite, samozrejme predpoveď počasia. Čo sa týka vybavenia, tak samozrejme treba pevnú turistickú obuv, vhodné oblečenie, stravu a tekutiny so sebou.
Ako sa pripravujete s klientmi na výstup?
Najskôr sa porozprávame o počasí a podmienkach, ktoré nás budú čakať. Podľa toho preberieme, čo všetko si musia záujemci o náročnú túru zbaliť, koľko jedla, tekutín, aké oblečenie, topánky alebo výstroj zobrať. Ak by mal niekto cestovať zďaleka, tak odporúčame ubytovanie niekde v Tatrách, keďže v letných mesiacoch sa nastupuje na túru v skorých ranných hodinách. Ráno pri stretnutí si ešte všetko skontrolujeme, opýtame sa, ako sa cítia, či sa dobre vyspali a podobne.
Môže sa stať, že na začiatku túry zistíte, že záujemca o výstup, napríklad na Gerlach, nemá kondíciu, nemá skúsenosti s náročným terénom. Čo potom?
Stáva sa to. Často až ráno zistíme, ako asi bude vyzerať celý deň. A to podľa toho, ako sa klient na túru zbalil, poprípade, ako sa hýbe v teréne, či akým tempom vyštartuje. Niekedy stačí zájsť kúsok mimo chodníka do náročnejšieho terénu a vieme, na čom sme. Ak sa klient neprestáva so mnou rozprávať a drží tempo, aké sme nasadili, tak bez toho, aby som sa obzrel za ním, viem, že sa bude dobre hýbať aj v ťažšom teréne. Jeho kondíciu môžeme zistiť aj z toho, ako často potrebuje prestávku. Ak klient stratí pätnásť minúť na prvej hodine, vieme, že na desaťhodinovej túre bude mať problém so zostupom, respektíve, že ho nezvládne. Či to zvláda, alebo nie, poznáme aj z toho, po akom čase dosiahneme miesto, kde sa treba naviazať na lano.
Problémom je, keď sa ukáže, že niektorý z troch klientov má akékoľvek problémy počas výstupu. Vtedy sa musíme otočiť a vrátiť všetci späť. Bezpečnosť je prvoradá. Nemôžeme si dovoliť niekoho čakať v exponovanom teréne, alebo s ostatnými ísť na vrchol a toho jedného nechať na trase.
Ako pracujete s klientmi, ktorí majú strach z výšok, alebo sa necítia komfortne v náročnejších podmienkach?
Dôležitá je komunikácia a dôvera. Práve preto je tam horský vodca, ktorý trasu výstupu pozná dokonale, vysvetlí klientom, kde sa majú chytiť a kam postaviť. Ak to klient pochopí a dôveruje vodcovi a lanu, na ktorom je uviazaný, tak výstup či zostup zvládne.
Z koľkých zdrojov čerpáte informácie o počasí?
Myslím, že zo štyroch. To je to, čo je pri na tejto práci náročné, sledovať počasie aj trikrát denne a správne ho vyhodnotiť, hlavne počas leta, keď je búrkové obdobie.
Aké sú najväčšie výzvy, ktorým čelíte počas výstupov s klientmi?
Určite je to bezpečný výstup a zostup. Sú aj situácie, ktoré horský vodca nevie ovplyvniť, napríklad pád skál.
Stretli ste sa počas svojej kariéry s nejakými nebezpečnými situáciami? Ako ste ich zvládli?
Našťastie, počas môjho vodenia som ešte nemusel riešiť nejaké vážnejšie úrazy. No stáva sa, že sa klienti počas túry pošmyknú, alebo spadnú. Vodca musí byť na takéto situácie pripravený, rýchlo zareagovať a zvládnuť ich. Inou je situácia, keď sa blíži búrka, alebo platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Tiež ich musíme vedieť predpokladať a vyhýbať sa riziku.
Je naozaj pravda, že nestíhate pokryť záujem ľudí?
Áno, počas leta v mesiacoch júl, august je to tak. Ľudia, ktorí majú napríklad zakúpený darčekový poukaz od Vianoc, nám zavolajú uprostred leta, že budúci víkend je pekne a chcú ísť na túru. No, žiaľ, leto býva vypredané dávno predtým.
Akých klientov máte najradšej?
Ak môžem byť úprimný, tak rýchlych 😀 A tiež takých, s ktorými sa dá porozprávať, požartovať. Potom ten deň zbehne rýchlo aj keď je dlhší. ☺
Často sa vám stane, že otočíte túru naspäť?
Túto sezónu som otočil dvakrát, čo vyhodnocujem veľmi pozitívne 🙂
Je pravda to, čo sa hovorí, že Gerlachovský štít si podmanili horskí vodcovia?
Nie je, stačí si pozorne prečítať návštevný poriadok TANAP-u, a tam sa každý, kto si to myslí, dozvie, ako môže liezť po tatranských štítoch bez horského vodcu.
Bol tento váš job odjakživa vaším vysnívaným?
To nie, ani neviem kedy som zistil, že horskí vodcovia existujú ☺ Prišlo to postupne, najprv Horská záchranná služba, a potom vodenie. Motivoval ma aj kolega, ktorý zahynul pri záchrane vo vrtuľníku.
Máte nejaké obľúbené miesto alebo túru v Tatrách, ktorú odporúčate turistom pre výnimočný zážitok?
Asi to budú hrebeňové túry, napríklad traverz Pyšných štítov, Vidlový hrebeň či Koruna Vysokej.
Autor titulnej fotografie a fotografií v galérii: Daniel Mahdal
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.