Kúpele Nová Polianka

Ilustračné foto: MKreo

Najskôr to bola zlá správa – pre pacientov, rekreantov, turistov i osadu Nová Polianka. Tamojší vojenský liečebný ústav v roku 2016 zrušili a mnohí nad ním lámali palicu. A potom prišla dobrá správa – ministerstvo obrany sa rozhodlo historické kúpele rekonštruovať, na mieste ústavu vznikli klimatické kúpele s hotelom.

Vyzeralo to ako zlý sen. Po šesťdesiatich rokoch prevádzky zatvorili v roku 2016 vojenský liečebný ústav v Novej Polianke. Tiché prostredie kúpeľov, odkiaľ bol exkluzívny výhľad na Gerlachovský štít, ale aj iné tatranské štíty a Poprad, ešte viac stíchlo.  Stopka liečby ovplyvnila aj osadu, ktorá vlastne vznikla ako zázemie pre ňu, mimochodom podľa projektov známeho architekta Milana M. Harminca, a vytvárala pre pacientov a hostí spoločenské i športové zázemie a potrebný servis. Obavy z úpadku boli opodstatnené.  Osada sa mohla vyľudniť a zmiznúť z mapy služieb aj pre bežných turistov.  

Bazén, ktorý bol kedysi raritou Vysokých Tatier. Dnes je opustený. Ilustračné foto: Juraj Kredatus

  • Jej raritou bol svojho času plavecko-rekreačný bazén s vyhrievanou vodou, ktorý bol umiestnený v nadmorskej výške 1 060 m n. m. pod holým nebom a bol súčasťou materskej školy v areáli liečebného domu, ale bez prístupnosti verejnosti.

    Štátnu zotavovňu, presnejšie Vysokošpecializovaný ústav pre pľúcne choroby v Novej Polianke, „položilo“ na kolená zrušenie povolenia na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia a predtým aj nízky počet hospitalizovaných pacientov a prepad tržieb.  Spoločnosť Horezza, ktorá spadá pod rezort obrany, mala s objektom ústavu plány, vzniknúť   tu mali klimatické kúpele s hotelom, no transformačný proces ministerstvo vtedy pozastavilo.

    Pred pár rokmi sa ale Ministerstvo obrany SR rozhodlo pre veľkú rekonštrukciu liečebne s cieľom vrátiť historické klimatické kúpele rekreácii vojakov, ale aj civilnej verejnosti.  Kultúrnu pamiatku revitalizovala spoločnosť Horezza s cieľom orientovať ju na poskytovanie liečby nešpecifických chorôb najmä dýchacích ciest. Zrekonštruovaný bývalý vojenský ústav sa stal súčasťou siete hotelov Granit. Po komplexnej prestavbe a modernizácii, vrátane služieb, nadobudol štatút klimatických kúpeľov. Otvorili ho v roku 2020.

Areál kúpeľov poskytuje jedinečné pohľady na panorámu Vysokých Tatier. Ilustračné foto: Hotel Granit 

Do Novej Polianky sa tak vrátil život, rekreanti oceňujú možnosti turistiky, cyklisticky, bežkovania, môžu holdovať skialpinizmu alebo prechádzkam a kochať sa výhľadmi na končiare hôr. Blízko je Starý i Nový Smokovec alebo aj Štrbské pleso, presun za ďalšími atrakciami Vysokých Tatier je nekomplikovaný. Stráviť čas možno aj v unikátnom Retro kine.

Hotel disponuje aj zdravotným úsekom s lekárom, fyzioterapeutom a mnohými procedúrami, ktoré sú ordinované individuálne s dôrazom na zdravotnú úľavu pacientov, najmä čo sa týka liečby ochorení horných dýchacích ciest, a to nielen v rámci ústavnej kúpeľnej starostlivosti, ale tiež ambulantnej liečby.

A na ktoré indikácie sa v klimatických kúpeľoch predovšetkým orientujú? Ide o netuberkulózne choroby dýchacích ciest, chronickú bronchitídu, obštrukčnú pľúcnu chorobu, zápaly horných dýchacích ciest, alergické nádchy či pľúcne fibrózy.  Granit v Novej Polianke má kapacitu viac ako 140 lôžok a potrebné zázemie pre množstvo rehabilitačných a zdravotných procedúr, z ktorých časť využíva aj jedinečnosť  klimatickej liečby Vysokých Tatier.

Zdroj: TASR, Tatry.sk, wikipedia, MO SR

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.2 / 5. 19

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu