Horskí záchranári na jednom z početných cvičení. Autor fotografie: zdroj HZS

Tento rok trvala letná sezóna v horách o dva týždne dlhšie ako vlani. O viac ako pätinu stúpol aj počet zásahov záchranárov.

Viac ľudí v horách, dlhšia sezóna, rast počtu úrazov. A to aj smrteľných. Toto je základ štatistiky letnej turistickej sezóny, o ktorej nedávno informovala Horská záchranná služba. Počas sezóny zasahovali záchranári 612 ráz, mali o 22 percent viac výjazdov ako v minulom roku.

Najviac zásahov záchranárov bolo vo Vysokých Tatrách

Najčastejšie zásah záchranárov potrebovali vo Vysokých Tatrách – až 250, v Nízkych Tatrách to bolo 67 prípadov a do Západných Tatier ich na pomoc zavolali 47-krát. Bilanciu výjazdov dopĺňajú volania o pomoc z Veľkej a Malej Fatry, Slovenského raja a Kysúc.

Ako uvádzajú horskí záchranári, najčastejšie poskytovali pomoc pri stredne ťažkých úrazoch. Takých bolo v slovenských horách za leto 261. No do štatistiky sa dostalo aj 136 život ohrozujúcich stavov a 18 smrteľných nehôd a záchranári v rámci Integrovaného záchranného systému zasahovali aj pri ďalších troch úmrtiach.

„Hory si počas tejto letnej sezóny vyžiadali o šesť obetí viac ako pred rokom,“ konštatuje Horská záchranná služba.

Pomoc najčastejšie potrebovali Slováci

Kto potreboval pomoc najviac? Slováci. A to takmer v 300 prípadoch. Na druhom mieste zoznamu ľudí, ktorí volali na operatívne stredisko HZS, sú Česi (114), nasledujú Poliaci (111), Maďari (16) a Nemci (10).

Na naše hory nezabudne ani niekoľko Izraelčanov, Belgičanov, Holanďanov, Litovcov, Ukrajincov, Číňanov, Estónčanov, Chorvátov, ale aj turistov z Kazachstanu, Lotyšska, Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, Španielska či USA a návštevníkov ďalších národností. Ich pobyt v horách pre ťažkosti spojené s úrazmi doplnila asistencia horských záchranárov.

Viacero volaní vyriešili operátori bez výjazdov

Nie všetky volania na operačné stredisko HZS končili výjazdami. No tiež ich bolo viac ako vlani. Ich počet sa zvýšil o 21 percent na celkovo 818. Približne desať percent z nich operátori vyriešili buď odovzdaním posádke Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby, alebo príslušnej zložke Integrovaného záchranného systému, alebo poskytli pomoc po telefóne.

V auguste horskí záchranári predstavili verejnosti novinku v Aplikácii HZS s názvom Anjel strážny. Umožňuje lepšiu lokalizáciu osoby v tiesni, čo pomôže zrýchliť záchrannú akciu, a to aj vtedy, keď si zranený človek nedokáže sám privolať pomoc. Odporúčajú návštevníkom hôr, aby si ju stiahli do mobilov a využívali.

Autor titulnej fotografie: HZS.

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 128

Ďalšie zaujímavé články pre vás

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu