O semená lipy sa treba starať

Máriássyho lipy v januári 2024 vyhlásil štát za chránené stromy a sú súčasťou kultúrneho dedičstva Slovenskej republiky.

Vek Máriássyho líp sa odhaduje na 210 až 250 rokov. Návštevníci Tatier si ich môžu všimnúť asi kilometer za obcou Štôla v smere na Vyšné Hágy.

„Usadlosť, kde majestátne stromy stoja, vidieť aj z hlavnej cesty,“ uvádza na sociálnej sieti Správa Tatranského národného parku, ktorá sa rozhodla v minulých dňoch, že vzácne stromy ošetrí. Nebola to ľahká práca, ako dokladá aj galéria našich fotografií.

Nie je to jediná správa o starostlivosti venovaná symbolu Slovenska – lipe.  V Stredisku starostlivosti o genofond drevín Správy TANAP-u sa momentálne venujú aj čisteniu a stratifikácii semien lipy.

„Znie to síce vedecky, ale tento proces poznali už naši predkovia. Nazývame tak uloženie vrúbľov, odrezkov, semien alebo cibúľ v chlade,“ vysvetľuje ďalej TANAP.

Napodobňuje sa tak príroda a podmienky v nej, aby sa ochránil rastlinný materiál pred extrémami počasia.

„Takto udržíme alebo dokonca vyvoláme klíčivosť semien, ich schopnosť rašiť, alebo kvitnúť. A na jar potom vystavíme zárodky rastlín teplejším pomerom, ktoré ich prebudia. U mnohých druhov sa tak zvyšuje percento vyklíčených semien,“ pokračuje TANAP vo vysvetľovaní.

A čo ďalej? Semená sa premiešajú so žltým suchým pieskom a uskladnia vo vhodných podmienkach. Na jar potom môže proces pestovania lipy pokračovať ich výsevom.

Ostáva dúfať, že po tejto práci a pestovateľských úspechoch sa budú môcť ľudia aj po desiatkach rokov tešiť z krásnych stromov ako sa my teraz tešíme z majestátnych Máriássyho líp.

Autor titulnej fotografie: zdroj TANAP

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 123

Ďalšie zaujímavé články pre vás

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu