Symbolický cintorín pri Popradskom plese

Ilustračné foto:  Eva Benková

Na Symbolickom cintoríne pod Ostrvou sa v sobotu (21. 10.) zídu príbuzní, priatelia i známi obetí horských nešťastí, aby si spolu s ostatnými návštevníkmi hôr pripomenuli pamiatku ľudí, ktorých život i prácu spojila láska k Tatrám.

Spomienkový program sa roky nemení. Zvon v kaplnke sa rozozvučí o 11. h a následne prečítaním mien obetí, ktoré pribudli v štatistikách horských záchranárov na našej i poľskej strane Tatier od ostatnej spomienky, vzdajú účastníci hold ich pamiatke.

Pietny akt uzavrie svätá omša za všetkých zosnulých v horách. Sobotné podujatia je jednou z posledných možností ako navštíviť Symbolický cintorín. Lokalita nie je prístupná celoročne, od prvého novembra sa na ňu vzťahuje sezónna uzávera

Každý ich fotografuje. Povestné detvianske drevené kríže sú symbolom Symbolického cintorína.  Ilustračné foto: Lucie Přecechtělová

  • Ako informoval TANAP, od minulej jesene na Symbolickom cintoríne pribudli štyri nové mená. Jedno z nich patrí poľskému horolezcovi a inštruktorovi Kacperovi Tekielimu, v máji ho strhla vo švajčiarskych Alpách lavína, bol účastníkom viacerých himalájskych expedícií a svoju kariéru začal práve v Tatrách. Spolu s ním má tabuľku pod Ostrvou aj horolezec Matúš Brezovský, ktorý zahynul pod Mont Blancom ešte v roku 2019.

    Ďalšia z nových tabuliek patrí inštruktorovi vysokohorskej turistiky Jánovi Jamborekovi, jeho pri schádzaní zo Zlobivej zasiahla v auguste 2021 padajúca skala. Na štvrtej je meno Renáty Uhlárovej, dlhoročnej členky Klubu slovenských turistov, ktorej v roku 2021 zlyhalo srdce pri zostupe z Kriváňa. V najbližších dňoch by mali na Symbolickom cintoríne osadiť pamätnú tabuľku Dawidovi Urbańczykovi, ktorý v júni tohto roku zahynul po páde z Batizovského štítu.

Interiér kaplnky Symbolického cintorína.  Foto:  Eva Beková

Symbolický cintorín otvorili v auguste 1940, je najstarším venovaným obetiam hôr u nás. Myšlienka zriadiť ho má ale starší dátum – prišiel s ním v dvadsiatych rokoch minulého storočia český maliar Otaka Štáfl. Projekt kaplnky vypracoval Róbert Vosyka z Popradu, drevorezbu v jej interiéri vytvoril Ladislav Tfist. Od roku 1963 je Symbolický cintorín zapísaný do Ústredného pamiatkového fondu SR. Nikto tam nie je pochovaný, umiestňujú sa tam iba pamätné tabule s menami obetí ľudí spojených s Tatrami. Prvé symbolické, ručne vyrezávané, kríže v priestore cintorína pochádzajú od rezbára Jozefa Fekiača – Šumného z Detvy. 

„Momentálne je v limbovom háji pod Ostrvou 404 tabuliek s 554 menami obetí hôr. Ak bude priať počasie, tak do soboty by k nim mala pribudnúť aj pamätná tabuľa venovaná murárskemu majstrovi Michalovi Orolinovi, jeho pomocníkom Jánovi Orolinovi a Jánovi Svitaňovi, ktorí spolu s tesárom Jozefom Keďuchom v roku 1936 kaplnku v areáli postavili,“ informuje TANAP. Ilustračné foto: GAbriela Škurlová

Správa národného parku dodáva, že schvaľovanie nových tabuliek podlieha kompetencii Kuratória Symbolického cintorína, ich inštalovanie má na starosti Stredisko starostlivosti o turistickú infraštruktúru Správy TANAP-u so sídlom v Tatranskej Lomnici. Tá sa stará o údržbu areálu, vrátane povestných detvianskych krížov a kaplnky. V nej sa nachádza zvon s mottom: Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu! Tento rok ľudia z TANAP-u zreparovali štyri z vyše sedemdesiatich drevených krížov a ešte pred sezónou opravili dva mostíky v areáli cintorína.

Pietne spomienky venované obetiam hôr z radov horských záchranárov organizuje od polovice októbra na pietnych miestach vo svojich oblastných strediskách na celom Slovensku aj Horská záchranná služba. Na Kláštorisku sa uskutoční 22. 10. (11. h), vo Vrátnej 22. 10. (13. h) a na Ostredku-Stodôlky 4.11 (11. h).

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.5 / 5. 27

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu