Žabie plesá. Komu by už len napadlo kúpať sa v takomto prostredí! Ale nájdu sa aj takí

Najmä ľudia z exotickejšieho zahraničia nevedia, že voda v plesách nie je na kúpanie a občas fejsbúkom na chvíľu preletia fotky, ako sa osviežujú. Vy to ale nerobte. Voda v plesách či potokoch nie je na kúpanie či pitie a nech by vás v horúčavách akokoľvek lákali, toto osvieženie si odpustite.

Poďme sa pozrieť na to, čo hovorí o kúpaní v národnom parku Návštevný poriadok Tatranského národného parku. Kúpanie v plesách, alebo hoci aj v horských potokoch či pod vodopádmi, priamo nezakazuje. No je to preto, lebo už prístup k nim je zákonom zakázaný. Ak sa turista pri nich zdržiava, znamená to, že zišiel zo značkovaného chodníka, porušil teda zákon.

Za takéto porušenie zákona o ochrane prírody a krajiny sa v prípade fyzických osôb môže uložiť pokuta v blokovom konaní vo výške okolo 300 eur. A neskôr v priestupkovom konaní až do výšky 3 319, 39 eura.

Splav na rieke Belá.
Splav na rieke Belá. Autor fotografie: Rudo Varsa

Návštevný poriadok TANAP-u ale má vyhradené miesta pre vodnú turistiku. Možno ju vykonávať na rieke Belá na jednomiestnych plavidlách, a to od sútoku Kôprovského a Tichého potoka po hranicu národného parku. Alebo na raftových člnoch v úseku od parkoviska 15 m nad cestným mostom na Ceste Slobody po hranicu národného parku, teda v mieste sútoku rieky Belá a Kamenistého potoka.

Priestorom pre vodnú turistiku je aj Studený potok (prítok rieky Orava) na jednomiestnych plavidlách od Brestovej po hranicu národného parku s pokračovaní plavby a výstupným miestom mimo územia národného parku.

Splavovovanie možno na vyhradených miestach vykonávať len od 15. apríla do 30. septembra kalendárneho roka, a to iba vtedy, keď prietok vody v koryte umožňuje splav v celej dĺžke vyhradeného miesta a ak v celej dĺžke splavovaného úseku nie je evidované prehradenie vodného toku hrádzou bobra vodného.

Dávať si treba pozor i na čas. Splav treba začať najskôr hodinu po východe slnka a skončiť najneskôr hodinu pred západom slnka. Počas splavovania môžete vychádzať na breh, s výnimkou ohrozenia života, iba na vyhradených miestach. 

Splavovanie nie je určené hocikomu, ale iba členom turistických alebo športových organizácií so zameraním na vodnú turistiku alebo vodný slalom. Potrebný je členský preukaz a primerané  vybavenie.

Takže, pre bežného turistu je najistejším osviežením v lete voda vo fľaši vo vlastnom batohu a pitný režim, ktorý ponúkajú chaty po trase. Rešpektujte to.

Autor titulnej fotografie: Boris Baránek

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 70

Ďalšie zaujímavé články pre vás

4. decembra 2024

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu