Sezóna sa v Tatrách začala aj pre cyklistov

Tatry sa otvorili letnej turistickej sezóne. Oproti minulým rokom návštevný poriadok v TANAP-e prináša niekoľko zmien. Zhrnuli sme ich.

S letnou sezónou vstúpili do Tatranského národného parku nové pravidlá. Ako uvádza správa TANAP-u, na pozitívne novinky sa môžu tešiť vyznávači turistiky, cyklistiky a geocatchingu, no zároveň musia počítať aj s novými obmedzeniami, ktoré ohraničuje návštevný poriadok.

Letnú sezónu návštevný poriadok predĺžil, začala sa o dva týždne skôr ako v minulých rokoch. Prestala platiť zimná uzávera, no úsek chodníka po červenej značke z Hrebienka k Rainerovej útulni ostáva pre zosun skál uzavretý.

„Stále tam trvá riziko vážneho ohrozenia života a zdravia. Ako obchádzku je možné použil zeleno značený dolný chodník cez Bílikovu chatu,“ uvádza Správa TANAP-u v Tatranskej Lomnici.

Jedným z najnavštevovanejších miest vo Vysokých Tatrách je Popradské pleso
Jedným z najnavštevovanejších miest vo Vysokých Tatrách je Popradské pleso. Autor fotografie: Peter Kubičár

Preštudovať si pohyb po národnom parku by si mali aj ľudia, ktorí radi so sebou na tatranského chodníky berú domácich miláčikov. Ich pohyb návštevný poriadok obmedzuje a je možný iba na vyhradených úsekoch chodníkov a na cestách so spevneným povrchom. So psom podľa týchto noviniek nie je možné vstupovať do vysokohorského prostredia, ani na väčšinu tatranských chát.

„Príkladom trasy, ktorú je možné absolvovať v sprievode psa, sú cesta zo zastávky Tatranskej elektrickej železnice Popradské Pleso na Popradské pleso, cesta z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom, či z ústia Žiarskej doliny na Žiarsku chatu. Sprístupnený je aj chodník po modrej značke na Chatu pod Soliskom, ale využiť je možné aj trasy z Podbanského do Tichej, či Kôprovej doliny,“ spresňuje Správa TANAP-u s tým, že presné znenie tohto obmedzenia a mapy s vyznačenými lokalitami je možné nájsť na: www.tanap.sk/zvierata-v-tanap-e/.

Ak chcete zobrať do Tatier psa, pozrite si, kam s ním môžete
Ak chcete zobrať do Tatier psa, pozrite si, kam s ním môžete. Autor fotografie: Oli Ochkan

A teraz niečo k cyklistom. Ich poteší správa o predĺžení trasy v Bielovodskej doline, po novom cyklisti dostanú takmer ku táborisku na Poľane pod Vysokou. „V Kôprovej doline sa zase odvezú cyklisti až po prístrešok pod Garajovou dolinou. Celkove sa do zoznamu vyhradených miest pre cyklistiku dostalo do návštevného poriadku 22 lokalít od Oravíc po Tatranskú Javorinu,“ informuje správa národného parku.

Aj hľadači „kešiek“ dostali v Tatrách priestor a v aktuálnom návštevnom poriadku sa na nich myslelo. Pravidlá pre nich sú nastavené tak, aby sa mohli pohybovať po značených chodníkoch, náučných, či kúpeľných chodníkoch, ako i po cykloturistických trasách. „Samozrejme, povinnosť rešpektovať sezónnu uzáveru a ostatné pravidlá platí i pre nich,“ upresňujú aktuality správy TANAP-u. 

Spozornieť by mali aj vodáci. Pribudli pre nich vyhradené miesta. „Okrem dvoch miest na ikonickej Belej pribudol aj Studený potok na Orave. Splavovanie vodných tokov môžu podľa návštevného poriadku vykonávať len členovia turistických alebo športových organizácií so zameraním no vodnú turistiku alebo vodný slalom,“ uvádza sa v tatranských sezónnych novinkách. 

Pri Vyšnom Kopskom sedle
Pri Vyšnom Kopskom sedle. Autor fotografie: Vladimír Šterbák

Isteže, vymenovať vyčerpávajúco sme na tomto mieste nemohli. No návštevníci sa s nimi podrobnejšie môžu zoznámiť na webových stránkach Tatranského národného parku, kde je zverejnené úplné znenie návštevného poriadku aj s prílohami. A viac informácií získajú návštevníci aj v informačných kanceláriách národného parku na Štrbskom Plese a v Zuberci.  

Autor titulnej fotografie: Jaroslav Lepiš

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

  1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
  2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
  3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
  4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
  5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 32

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu