Dodnes je záhadou, ako štvorica špičkových slovenských horolezcov v Himalájach zahynula. Ich telá sa nikdy nenašli.
Iba nedávno – 15. októbra 2024 – sme si pripomenuli 40 rokov od chvíle, keď na vrchole sveta stáli po prvý raz aj Slováci Jozef Psotka a Zoltán Demján. Bájny Mount Everest (8 848,86 m) pokorili poľskou cestou bez kyslíka spolu so šerpom Angom Ritom.
Jozef Psotka vtedy pri ceste nadol po vyše tisícmetrovom páde do Západného kotla zahynul. Stal sa aj prvým Slovákom, ktorého najvyššia hora nepustila nadol.
Našiel Psotkovo telo, Everest ho varoval
Jeho telo našiel o niekoľko dní neskôr ďalší slovenský horolezec Jozef Just. Bol účastníkom tej istej expedície. Netušil, že o ďalšie štyri roky sám aj so svojimi spolulezcami Petrom Božíkom, Dušanom Becíkom a Jaroslavom Jaškom na inej expedícii pod Everestom zahynie. Hora ich pochovala, telá sa nikdy nenašli.
Jozef Just mal za sebou asi dvesto výstupov v Tatrách, ďalšie v Alpách a Pamíre a Himalájach. Posledná z výprav v roku 1988, ktorá mala za cieľ výstup na Mount Everest, sa mu stala osudnou. Ako uvádza TASR, 17. októbra 1988 štvorica horolezcov vyrazila z bivaku ráno o deviatej hodine smerom k Južnému vrcholu (8 760 m), ktorý sa všetkým podarilo zdolať. Dvadsať minút pred druhou hodinou oznámil Just do vysielačky, že sám dosiahol hlavný vrchol Mount Everestu. Ostal na ňom dvadsať minút.
Mali problém s videním a orientáciou
Neskôr horolezci počas zostupu oznámili, že majú trochu problém s orientáciou, únavou a videním. O pol šiestej sa Just ešte raz ozval, štvorica sa blížila k Južnému sedlu. Potom zmĺkli. V silnej víchrici, ktorá prišla v noci, všetci zahynuli. Nebolo im dopriate vychutnať si výnimočný výstup.
Boli prvými na svete, ktorí ho zvládli najťažšou a najstrmšou Boningtonovou cestu v juhozápadnej stene Mount Everestu alpským štýlom. TASR, ktorá sa opiera o knihu Milana Vranka: Nezvestní z Everestu a dokument Pavla Barabáša Everest – najťažšia cesta, cituje aj jedného z najslávnejších horolezcov Reinholda Messnera, ktorý ako prvý človek v histórii pokoril všetkých štrnásť osemtisícových vrcholov sveta.
Messner zložil našim horolezcom poklonu
Zložil našim horolezcom, ktorí patrili medzi absolútnu horolezeckú špičku nielen Európy, hlbokú poklonu: „Zažili sme jeden z najväčších himalájskych výkonov.“
Nad osemtisícovou hranicou strávili tri noci a ešte podávali špičkový výkon. Ľudia, ktorí majú skúsenosti s himalájskymi výstupmi hovoria, že ide o situáciu na hranici ľudských možností. Toto tvrdenie uviedol v minulom roku pri príležitosti 35. výročia pokusu kvarteta zdolať Everest Michal Zeman pre portál Športweb.
Mali obdivuhodnú formu, pokračuje Zemanov text. Becík a Just vystúpili na vrchol Lhoce, Božík a Jaško prespali vo štvrtom tábore nad osemtisícovou hranicou. Rozlúčka s ostatnými vo výprave bola emotívna. Zdravie, šťastný návrat, ak budú pochybnosti, treba sa vrátiť. Takéto slová si vypočuli od kamarátov. Ubezpečili ich, že sa určite vrátia. To boli posledné slová, ktoré si povedali.
Pokusy o záchranu boli márne
Športweb ďalej pokračuje, že šéf expedície Ivan Fiala následne, keď si všetci uvedomili, že majú do činenia s veľkou tragédiou, zorganizoval zúfalé pokusy o záchranu. Zbytočne. V takom počasí nikto nechcel ísť hore ani za násobky zvyčajného zárobku. Dodnes je záhadou, ako a kde naši horolezci zahynuli.
Slovensko stratilo špičkových horolezcov. Jozef Just bol podľa organizátorov himalájskych expedícií športovec predurčený na výškové horolezectvo a mal úžasné aklimatizačné schopnosti. Ako uvádza Wikipedia, Dušan Becík napríklad spolu s Jaroslavom Stejskalom uskutočnil prvý zimný výstup na osemtisícovku alpským štýlom na svete, a to na Čho Oju (8 201 m). Bola to jeho prvá himalájska skúsenosť a už taká úspešná.
K najväčším výkonom Petra Božíka patrí jeho prvovýstup na K2 (8 611 m) , absolvoval ho s dvomi Poliakmi v roku 1986. Do prvého augusta 2012 bol jediným Slovákom, ktorému sa podarilo túto horu zliezť. Jaroslav Jaško zaznamenal cenené výstupy v Tatrách, Alpách, na Pamíre, ale aj v Nórsku a na Aljaške. Ostali v pamäti kamarátov a v histórii slovenského horolezectva.
Autor titulnej fotografie: zdroj Pixabay
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.