Obec sa nachádza v Račkovej doline na úbočí Západných Tatier pod vrchmi Baranec a Bystrá. Známa je aj tým, že sa tu nachádza skanzen – Múzeum liptovskej dediny, kde môžete vidieť rôzne historické budovy alebo ich kópie.

Foto: Depositphotos

A čo je zaujímavé v okolí Pribyliny?

Tichá dolina je prekrásna 17 kilometrov dlhá dolina, na západe lemovaná hrebeňom Liptovských Tatier, na východe Liptovskými Kopami, na severe a severozápade je štátna hranica s Poľskom. Vďaka asfaltovým cestám s minimálnym stúpaním je ako stvorená na cyklo potulky. Východiskom do Tichej doliny je Podbanské. Jej osou vedie turistický chodník, ktorý vyúsťuje do sedla Závory.

Kmeťov vodopád patrí medzi menej známe tatranské vodopády. Napriek tomu je najvyšším na Slovensku. Nachádza sa v Kôprovej doline, padá z jednej z najprísnejšie chránených lokalít – doliny Nefcerka. Vidieť ho môžete pri prechode Kôprovou dolinou. Na ľavom brehu potoka je vyhliadková plošina, odkiaľ sa dá Kmeťov vodopád vychutnať v plnej kráse. Do Kôprovej doliny sa dostanete z Troch Studničiek (cca 5 km) alebo z Podbanského (cca 7 km). Z jej konca sa dá následne vystúpiť do Hladkého sedla alebo pokračovať ďalej dolinou Hlinského potoka až pod Kôprovský štít.

Pyšné sedlo sa nachádza v Západných Tatrách, na spojení slovenskej a poľskej hranice. Je charakteristické tým, že je jednou z najnižšie položených zníženín tatranskej horskej bariéry. Končí tu červená a modrá turistická značka vedúca z Podbanského. Ak by ste mali chuť, môžete pokračovať ďalej po neznačenom chodníku na vrch Veľká Kamenistá. Treba však byť opatrný, pretože v tejto oblasti je zaznamenaný hojný výskyt medveďov.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu