Cestou na Zbojnícku chatu

Hoci kalendár sa už pretáča do júla, vo vysokých polohách Vysokých a Západných Tatier sa ešte stále vyskytujú súvislé snehové polia. Ak na ne narazia turisti bez výstroje, k nešťastiu nie je ďaleko. Dnes to už vie aj poľská rodina, ktorú museli záchranári ratovať.

Snehové polia sú zrána a na miestach v tieni tvrdé ako betón. Horská záchranná služba upozorňuje na nevyhnutnosť mať vo výbave turistické mačky, paličky alebo cepín. Toto podcenila Poľka s dvoma deťmi (18 a 14 rokov), ktorí sa pod Sedlom Prielom v utorok tohto týždňa dostali na snehové polia, uviazli na nich a bez výstroje neboli schopní samostatného zostupu.

Na pomoc im vyštartovala Letka MV SR, ktorá v Starom Smokovci vzala na palubu troch horských záchranárov. Ako uvádza stránka HZS, akciu komplikovalo nepriaznivé počasie, preto záchranárov vysadili pomocou palubného navijaka pod Sedlom Prielom, odkiaľ pokračovali k uviaznutej skupine. Pre zlé poveternostné podmienky sa vrtuľník musel vrátiť na základňu, preto záchranári s turistami pokračovali v zostupe na Zbojnícku chatu, na ktorej poľskí turisti na vlastnú žiadosť zostali.

Počasie podcenila aj trojica osemnásťročných turistov – dvaja Američania a jeden Číňan.  O pátranie po nich požiadala v stredu večer ich rodina. Mladíci sa vybrali od Štrbského Plesa na Kasprov vrch a hoci mali mobilné telefóny, žiaden nebol dostupný. V noci záchranári rozbehli rozsiahlu pátraciu akciu, ráno sa k nim pridala aj Letka MV SR. Na miesto smerovali aj psovodi so psami a špecialisti na prácu s dronmi. Ako informuje stránka HZS, záchranári smerujúci hore Tichou dolinou stretli trojicu turistov bez zranení, iba premočených po noci strávenej v doline. Následne ich odtransportovali terénnym autom do miesta ubytovania.  

Dnes je celá oblasť Tatier pod mrakmi, na víkend meteorológovia predpovedajú dážď, je predpoklad, že návštevníci veľhôr môžu preceniť svoje sily. Horskí záchranári preto zdôrazňujú opatrnosť pri pohybe v horách a nutnosť vhodnej výstroje.   

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu