Skialpinizmus je spojenie vysokohorskej turistiky a lyžovania, a patrí k stále viac obľúbeným zimným športom. Vysoké Tatry ponúkajú pre skúsenejších turistov na lyžiach takmer nekonečné možnosti. Medzi tipy na tento druh zimnej turistiky môžeme zaradiť lyžiarsky prechod cez Baranie a Priečne sedlo. Prejdete cez dve vysokohorské sedlá. Je to túra na jeden deň, prípadne sa dá prespať na Chate pri Zelenom plese alebo na Téryho či Zbojníckej chate. Záleží to od poveternostných podmienok i od vašej kondície.

Od Zeleného plesa sa stúpa strmým zrázom – Fľaškou, cez Veľkú Zmrzlú dolinu do Baranieho sedla. Tu je potrebné sledovať lavínovú situáciu. Nasleduje zjazd do Malej Studenej doliny až na Téryho chatu, kde si možno dáte krátky oddych, pretože po ňom nasleduje strmý výstup do Priečneho sedla, kde budete musieť zložiť lyže a vyniesť ich pripnuté k batohu. Vytiahnuť bude treba čakan a mačky a zručnosti pri ich používaní. Odmenou bude zjazd z Priečneho sedla. Popod Javorový štít opäť hrozí možnosť lavíny. Môžete sa ešte zastaviť na Zbojníckej chate alebo ísť rovno dole na Hrebienok.

Druhým tipom pre vyznávačov skialpinizmu v Tatrách je túra Veľkou Studenou dolinou. Za rázcestím nad Rainerovou chatou pôjdete popod značkovaný chodník, na ktorý sa vrátite pri výstupe z lesa. Tu budete križovať viacero lavínových dráh zo žľabov, preto sa radšej zastavte až vyššie v doline. Prvý výstup budete zdolávať po zimnom tyčovom značení, ktoré vás privedie do úžiny Brány. Potom si vyberte z dvoch možností – buď rovno dolinou na jej koniec alebo doľava po chodníku na Zbojnícku chatu. Ak sa k nej vydáte, môžete po krátkom občerstvení pokračovať do záveru doliny a po trase letného chodníka. Ak by ste mali chuť na ešte jeden výstup a snehové podmienky sú vhodné, vyšliapnite si do sedla Malý Závrat. Odmenou bude zjazd Generálom a dolinou až k rázcestiu nad Rainerovou chatou. O nádherných výhľadoch nemusíme ani hovoriť. Skialpová sezóna trvá vo Vysokých Tatrách od 15. decembra do 15. apríla, záleží to však od snehových podmienok.

A na záver, viete o tom, že veselé tatranské tričká nájdete na našom webe cezhory.sk v sekcii obchod? 🙂

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu