Ilustračné foto:  Ján Kořínek

Turistiku v Tatrách zmenila nielen zimná uzávera chodníkov, ale aj prechod z letného na zimný čas. No nielen tieto dve udalosti majú zásadný vplyv na to, aby sme  z návštevy hôr mali radosť a vrátili sa domov zdraví a v poriadku. Pozrime sa na ne bližšie.

Prvý november je v kalendári označený červenou farbou kvôli Sviatku všetkých svätých. No návštevníci Vysokých Tatier vedia, že ide aj o prvý deň stopky na vstup na mnohé značené turistické chodníky v týchto veľhorách.

Začala na nich platiť zimná uzávera a treba ju pri turistických plánoch rešpektovať.  Zmena času pár dní predtým zase skrátila deň o hodinu, čo z hľadiska návštevníka  znamená prepracovať logistiku túr a ako pripomína Horská záchranná služba, treba zmeniť aj čas nástupu túr a návratu domov. Lebo tma je nie je najlepším spoločníkom turistu.

Prvý sneh na Zelenom plese. Ilustračné foto: Samuel Leško

  • Horskí záchranári preto odporúčajú vyraziť na túry v skorých ranných hodinách a prispôsobiť ich dĺžku a náročnosť fyzickým schopnostiam.

  • „Z dôvodu bezpečnosti odporúčame turistom návrat z túry pred západom slnka. Teplota po zotmení môže výrazne klesnúť,“ zdôrazňujú na svojej stránke, ktorú treba sledovať, lebo denne na nej pribúdajú základné informácie o počasí a výstrahách pre turistov.

    So snehom prichádza do hôr aj ďalšie nebezpečenstvo. Aj v nižších polohách, najmä v ranných hodinách, ale aj na mnohých tienistých miestach počas celého dňa, sa môže vyskytovať mráz, tenká vrstva ľadu a sneh. Preto je dôležité, ako pripomínajú horskí záchranári, v tomto ročnom období neustále so sebou nosiť aspoň retiazkové „nesmeky“, prípadne stúpacie železá.

Dobrá výbava je základ zimnej turistiky. Ilustračné foto: Jozef Foso Juriga

„Pri náhlom zhoršení počasia, výraznom ochladení, či silnom vetre, ktoré s prichádzajúcou zimou nie sú na horách výnimočné, je vhodné vybaviť sa výstrojom do zimných podmienok,“ upozorňujú  s tým, že pri pohybe v horách vždy hrozí turistom isté riziko, ktoré nikto nedokáže vylúčiť.

„Ale snahou pokúsiť sa ho eliminovať na minimum, sa môžeme pričiniť o záchranu vlastného, prípadne cudzieho života. Pri zodpovednom časovom naplánovaní a vhodnom vybavení sa na túru, existuje vyšší predpoklad šťastného návratu domov,“ citujeme zo stránky Horskej záchrannej služby.

No nie je to všetko, čo potrebujete vedieť, keď sa chystáte na zimnú túru. S prichádzajúcou zimou je vhodné pri pohybe v horách nezabudnúť na zdroj svetla (čelovku), dostatočné množstvo tekutín, vhodné teplé oblečenie a myslieť treba aj na to, aby ste mali dobitú batériu v mobilnom telefóne.

Odporúča sa tiež nainštalovať bezplatnú aplikácia HZS. Ak máte problém, čo sa počas zimy v horách môže často stať, dokáže určiť polohu a poskytnúť záchranárom potrebné informácie pre urýchlenie zásahu. V prípade potreby privolania pomoci značne uľahčí následky aj poistenie na hory, na čo tiež netreba zabúdať.

Lepšie je byť dobre pripravený ako volať záchranárov. Ilustračné foto: Horská záchranná služba

A kedy sa túram či skialpu alebo športovaniu v horskom teréne vyhnúť? Na to je ľahká odpoveď – vtedy, keď je zlé počasie. Jeho predpovede je možné zistiť takmer okamžite z rôznych zdrojov. Vtedy aj výstrahy Horskej záchrannej služby jasne naznačujú, že riziko poškodenia zdravia či zbytočných tragédií je vysoké. Aj veľmi skúsení a fyzicky zdatní turisti by mali v takejto situácii pred živlami ustúpiť.

„Vietor ustane, nebo sa rozjasní, hory počkajú, ale ľudský život a čas sa nevrátia,“ uzatvárajú svoje rady pred zimnou sezónou v horách horskí záchranári.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 29

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu