Ilustračné foto: Juraj Surgoš

Tatry budú usmoklené, s mokrým snehom a ľadom na zjazdovkách a turistických chodníkoch. Prázdninujúce rodiny musia rátať s miernym lavínovým nebezpečenstvom, ale aj silným vetrom.

Takmer do konca tohto týždňa budú Tatry zamračené a dovolenkujúci návštevníci veľhôr nezažijú slnko, ale zamračenú oblohu, občas sneh a dážď. Horskí záchranári vyhlásili výstrahu pre miernym lavínovým nebezpečenstvom a silným vetrom. Najmä dnes – v utorok 2. januára – sa na horách očakáva miestami výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo rýchlosť až 135 km/h, čo je už sila víchrice.

Turisti a skialpinisti by mali svoje športové plány prispôsobiť tomuto počasiu. Potrebný je kompletný zimný výstroj, lebo nad pásmom kosodreviny je povrch snehu tvrdý a vyfúkaný, každá neopatrnosť znamená riziko úrazu. Stále platí, že Chata Plesnivec je čiastočné uzatvorená, základný servis poskytuje iba počas víkendov. Zakázaný je aj prechod po chodníku z Hrebienka na Rainerovu chatu, kde došlo pred časom k zosunu skál.   

Horskí záchranári upozorňujú, že v Západných Tatrách je zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) zle značený, s obmedzenou priechodnosťou. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V Nízkych Tatrách má v stredu a štvrtok snežiť, platia výstrahy pred miernym lavínovým nebezpečenstvom a silným vetrom, ktorý miestami naberie silu víchrice. V severných žľaboch centrálneho hrebeňa Nízkych Tatier sa nachádza veľké množstvo nafúkaného nestabilného snehu, tu hrozí až zvýšené nebezpečenstvo lavín.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu