Nocovanie vo voľnej prírode, pod holým nebom, je témou, o ktorej sa v turistickej komunite často diskutuje. Nie vždy je k dispozícii chata alebo povolené miesto na táborenie.

Pred dlhšou túrou či hrebeňovkou si preto dopredu preštudujte možnosti prenocovania počas trasy, aby ste sa vyhli nocovaniu na nepovolených miestach. V návštevnom poriadku Tatranského národného parku sa ako možnosti nocovania spomínajú len vysokohorské chaty, to znamená, že stanovanie a bivakovanie je všade inde v prírode zakázané. V nižších pásmach sa dá prespať vonku, ale pozor na súkromné pozemky.

Foto: Dominik Lačný

Dobrou možnosťou ako neprísť o spanie pod stanom, či holým nebom, a zároveň neporušovať zákon je využitie na tento účel určených kempov. Nájdete ich aj vo Vysokých Tatrách. Vo vstupnej časti do Tatranskej Lomnice od Popradu sa nachádza zariadenie Tatranec. Je to rozsiahly areál s autokempingom a chatkami, je tu aj hotelový komplex so službami. Ďalším miestom na táborenie s nádherným výhľadom na panorámu Tatier je Leharo Camping v Starej Lesnej. Dá sa tu prenajať parcela s prípojkou na elektriku s pitnou vodou a kanalizáciou. Miesta sú dostatočne veľké aj pre väčšie karavany.

Ak plánujete turistiku v Západných Tatrách, možno bude pre vás dobrým tipom Autocamp Račkova dolina. Nachádza sa 4 kilometre od obce Pribylina neďaleko vstupu do Račkovej a Jamníckej doliny v turisticky zaujímavom prostredí. Kemp sa nachádza v lese, takže na svoje si prídu aj hubári, len treba počkať na trochu vlahy. Ďalším výborným východiskovým bodom pre kratšie i dlhšie túry vo Vysokých Tatrách je RIJO Camping vzdialený jeden kilometer od Starej Lesnej. Do Tatranskej Lomnice to máte odtiaľto 5 a do Starého Smokovca 7  kilometrov. Pokojné prostredie kempu je kryté stromami, takže aj tu sa môžete
dosýta nabažiť výhľadov na tatranské končiare.

Okrem spomenutých kempov nájdete v nižších polohách Vysokých i Západných Tatier aj ďalšie miesta určené na kempovanie. Spomenúť môžeme ATC Tatranská Štrba, Autocamping Bystrina, Camping Demänovská dolina, Autocamping Vavrišovo a ďalšie zariadenia.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu