0
Košík 0.00 
Cart is empty

Pohľad na hladinu Štrbského plesa. Foto: Jaroslav Kizek.

Štrbské pleso sa zakalilo, hrozí mu katastrofa?

23. júna, 2025  |  Jaroslav Kizek

Vypočuť článok

00:00
00:00
00:00

Po roztopení ľadu je tento rok v tomto horskom jazere menej vody a je na pohľad zakalená.

Túto skutočnosť si všimli turisti aj odborníci. Vraj ide o prirodzený jav, na ktorý nemajú vplyv zrážky. „Množstvo zrážok, ktoré pribudne do Štrbského plesa povrchovo a takisto množstvo vody z roztopeného snehu nemá vplyv na výšku hladiny plesa. Tá je ovplyvňovaná najmä spodnými priesakmi,“ vysvetlila hovorkyňa Správy Tatranského národného parku Nina Obžutová.

Stav spred 12 rokov vraj nehrozí

Objavili sa aj porovnania súčasného vývoja so situáciou z roku 2013, kedy voda v Štrbskom plese zozelenala. Pri rozboroch vtedy zistili výrazný nárast amoniakálneho dusíka vo vode. To spôsobilo rozvoj zelených rias z rodu desmidia, vodu museli čistiť pomocou bioenzýmov. Takáto situácia však v súčasnosti podľa odborníkov nehrozí. Stav vody sledujú.

O príčinách možno zatiaľ len špekulovať. Pravdepodobne ide o prirodzený proces. „Ťažko povedať, či to bude pretrvávať, tak ako v roku 2013, alebo či táto fáza prejde a vráti sa do normálu. Každá vodná nádrž na svete starne. Je to prirodzený jav, na ktorý vplýva príroda. Ale, samozrejme, človek ho môže urýchliť,“ vysvetlil pre TA3 ekológ Pavol Kráľ.

Zmenšuje sa pleso?

Jazero nemá povrchový prítok ani odtok. Voda sa v ňom vymieňa len prostredníctvom presakovania cez dno. Odborníci predpokladajú, že život v jazere sa bude prirodzene meniť. Už v polovici 80. rokov minulého storočia vedci predpovedali pokračovanie eutrofizácie Štrbského plesa až do situácie, keď vymiznú ryby a jazero sa vráti do stavu z pred približne 500 rokov.

Vtedy to bolo menšie rašeliniskové jazero so zakalenou vodou, ktorého hladina bola oproti dnešku o päť až šesť metrov nižšie. Predpokladať sa dá aj skutočnosť, že niektoré druhy rýb už z plesa vymizli. Spomína sa hlavne vzácny sih maréna.

Autor titulnej fotografie: Jaroslav Kizek.

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
X
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 92

Ďalšie zaujímavé články pre vás

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu