U nás je ním Tatranská magistrála prechádzajúca Tatranským národným parkom, jej celková dĺžka je približne sto kilometrov.

Foto: Pitu Danko

Dnes pod ňou rozumieme červeno značený turistický chodník prechádzajúci južnými úbočiami Vysokých a Západných Tatier. Začína na západnej strane nad obcou Jalovec pri Liptovskom Mikuláši, ďalej smeruje na Okoličné, ústie Račkovej doliny a odtiaľ na Podbanské. Na východnej strane je predĺžený od Monkovej doliny v Belianskych Tatrách cez Ždiar na hrebeň Magury, do Malej Frankovej, Veľkej Frankovej až po štátnu hranicu, odtiaľ pokračuje do Poľskej dedinky Nižne Lapsze.

Tatranská magistrála pôvodne začínala v Podbanskom, pokračovala cez Jamské plesá na Popradské pleso, Sedlo pod Ostrvou, Sliezsky dom, Zamkovského chatu, Skalnaté pleso, Zelené pleso a končila pri Bielych plesách – v mieste, kde stála bývalá Kežmarská chata. Myšlienka vybudovať takýto súvislý chodník bude mať čo nevidieť 120 rokov. Už vtedy existovali niektoré úseky dnešnej magistrály, neboli však prepojené do jedného celku.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu