Tatranské 
doliny

Krása a nedotknutá príroda, ktorá sa tiahne celými Tatrami

Nad dolinami sa v Tatrách týčia štíty, pod nimi však nájdete autentické vysokohorské krásy, zurčiace potoky, horské chaty s ich legendárnymi príbehmi. Doliny sú ideálne pre tých, ktorí hľadajú spojenie s prírodou a radi obdivujú štíty zdola.

Tričká s feši dizajnom, ktoré sa neskutočne dobre nosia

Limitovaná edícia tatranských tričiek

Môžeme povedať, že chôdza po dolinách je fyzicky menej náročná ako výstupy na končiare, ale aj tu si príde pravoverný turista na svoje. Napríklad Tichá dolina v výhľadom na majestátne štíty je najdlhšou dolinou v Tatrách, má skoro 14 kilometrov. Začína v Podbanskom, odkiaľ sa dá ísť aj do Kôprovej doliny s jej Kmeťovými vodopádmi.
Foto: Slavka Polackova

Ak sa vydáte do Mengusovskej doliny, aj tu na vás čakajú nádherné výhľady na štíty, asi ako vo všetkých dolinách, ale napríklad aj Veľké Hincovo pleso. V predchádzajúcom článku sme písali o vodopáde Skok, ten objavíte pri túre v Mlynickej doline, ktorá ústi do Štrbského plesa. Populárne sú aj plesá a vodopády vo Veľkej Studenej doline, prípadne u jej menšej kolegyne Malej Studenej doliny.
Hviezdoslavov a Ťažký vodopád patria medzi najzaujímavejšie miesta v Bielovodskej doline. Jej okolie v spodnej časti býva cieľom menej náročných turistov a cykloturistov. Chodník pokračuje cez Prielom do Veľkej Studenej doliny.
Ďalšou z navštevovaných tatranských dolín je Skalnatá dolina, platí to v lete aj v zime. Vďačí za to turistickým chodníkom a spojeniu lanovkou s Tatranskou Lomnicou. Ide o skalný kotol lemovaný Lomnickým, Kežmarským a Huncovským štítom. Pre turistov je tu k dispozícii Skalnatá chata a Chata Encián.

Pravidelným návštevníkom Tatier netreba predstavovať ani Furkotskú dolinu ohraničenú hrebeňmi Krivánskej rázsochy. V jej dolnej časti sa môžete zastaviť pri skoro stále zamrznutom Wahlenbergovom plese. Samotná Furkotská dolina pritom nie je až takým častým cieľom. Turisti sa do nej pozrú pri návrate na Štrbské pleso cez Bystrú lávku. Do doliny odbočuje chodník z Tatranskej magistrály medzi Štrbským a Jamským plesom.
Medzi ďalšie tatranské doliny, ktoré treba spomenúť patrí Batizovská dolina výrazne poznačená ľadovcovou činnosťou, Velická dolina so známym Sliezskym domom, Monkova dolina s jednosmerným náučným chodníkom, Javorová dolina s Tichým plesom a Tichým plieskom a Dolina Kežmarskej Bielej vody s Bielymi plesami, čo je najväčšie zoskupenie jazier v Tatrách.

Komentáre sú vypnuté.