Návštevníci našich veľhôr by mali rátať so silným vetrom. Dnes večer môže krátkodobo v nárazoch dosiahnuť rýchlosť až do 135 km/h.

Návštevníci našich veľhôr by mali rátať so silným vetrom. Dnes večer môže krátkodobo v nárazoch dosiahnuť rýchlosť až do 135 km/h. 

Silný vietor, ale aj stále hroziace nebezpečenstvo pádu lavín sú dva najdôležitejšie faktory, ktoré treba zohľadniť pri víkendových plánoch v celej oblasti Tatier. Odhaduje sa, že v krátkodobo môže sila vetra dosiahnuť až rýchlosť do 135 km/h, takže riskantné rozhodnutia súvisiace s pohybom vo voľnom teréne nemusia dopadnúť šťastne. Stále platí druhý stupeň, teda mierne lavínové nebezpečenstvo.

Vo Vysokých Tatrách horskí záchranári dôrazne neodporúčajú používať úsek chodníka – magistrály rázcestie Trigan – Popradské pleso červená značka. Bezpečnou alternatívou je zelený turisticky značený chodník (TZCH). Výška nového snehu predstavuje od 30 do 60 cm, ktorý je na peší pohyb fyzicky veľmi náročný. Na hrebeňoch sa vytvorili preveje.

Osobitné upozornenia platia aj v Západných Tatrách. Zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné – Dol. Borovianky je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou pre množstvo popadaných stromov. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V Nízkych Tatrách okrem silného vetra Horská záchranná služba upozorňuje na popadané stromy a ťažkú priechodnosť červeného TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červeného TZCH z Ludrovej na Salatín. Niektoré trasy v horstve boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu