Sú skutočnými skvostmi tradičnej ľudovej architektúry a zároveň jej unikátnou a neoddeliteľnou súčasťou. V minulosti bolo na Slovensku približne 300 takýchto drevených sakrálnych stavieb, dnes je ich už len 60, a práve tri z nich sa nachádzajú v Tatrách.

Foto: Jozef Pitoňák

Kostolík v Tatranskej Javorine

Postavili ho v rokoch 1902 a 1903 v malebnej dedinke pod štítmi Belianskych Tatier a zasvätili sv. Anne, patrónke lesnej práce. Ide o rímskokatolícky kostol, ktorého stavbu inicioval knieža Kristián Kraft Hohenlohe. Nevďačíme mu len za tento unikátny drevený kostolík, ale aj za to, že územia, ktoré spravoval, predstavujú v súčasnosti najzachovalejšie časti Tatranského národného parku. Kostolík stojí na okraji obce, lemuje ho drevený plôtik, malý cintorín a stále slúži svojmu účelu.

Kostolík v Dolnom Smokovci

Bol označený za majstrovské dielo drevenej stavebnej konštrukcie. Stavbu projektoval architekt Gedeon Majunke, ktorý v Tatrách navrhol viacero významných stavieb, medzi nimi i slávnu Téryho chatu. Pokochať sa jeho tradičnosťou a jednoduchosťou môžete kedykoľvek. Výhľad naň vám doplní i panoráma Lomnického hrebeňa. Bohoslužby sa tu konajú každú nedeľu o 9.00 h.

Kostol v Starom Smokovci

V roku 1888 ho dal postaviť biskup Juraj Császka. Vďaka krásnym detailom a zdobeniu je považovaný za jednu z najkrajších architektonických pamiatok vo Vysokých Tatrách. Dostanete sa k nemu veľmi jednoducho, pretože sa nachádza neďaleko majestátneho Grandhotela v Starom Smokovci a kúsok od stanice lanovky na Hrebienku.

A na záver, viete o tom, že veselé tatranské tričká nájdete na našom webe cezhory.sk v sekcii obchod? 🙂

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu