Končí sa jubilejný rok Tatranského národného parku. V jeho úvode si pripomenul 75 rokov od vyhlásenia.
Poďme trochu do histórie. Podmienkou pre vyhlásenie Tatranského národného parku bol zákon SNR, ktorý schválili v roku 1948 s účinnosťou od prvého januára 1949. Neskôr, nariadením vlády SSR z roku 1987, boli za súčasť TANAP-u vyhlásené Západné Tatry.
A nakoniec, 1. marca 2003 nadobudlo účinnosť nariadenie vlády SR, ktorým sa vyhlasuje národný park, upravilo hranice národného parku a jeho ochranného pásma.
Pár informácií, ktoré poznáte aj zo školy
A ešte pár informácií, ktoré sa o TANAP-e učia už v základnej škole. Je naším najstarším národným parkom, tvorí ho najvyššia horská skupina v karpatskom oblúku. Najvyšším štítom je Gerlachovský štít s nadmorskou výškou 2 655 metrov.
Trochu geografie. Člení sa na dva základné podcelky. Sú nimi Východné Tatry, teda Vysoké a Belianske Tatry, a potom Západné Tatry. Územie národného parku zaberá rozlohu 73 800 hektárov, jeho ochranné pásmo má rozlohu 30 703 hektárov.
Rozprestiera sa na území dvoch krajov – Žilinského a Prešovského, konkrétne v okresoch Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad a Kežmarok.
Tieto údaje čerpáme z webovej stránky Tatranského národného parku. Pomôžeme si ňou i ďalej. Tatranský národný park susedí na severe s Poľským Tatrzańskim parkom narodowym.
Krása tatranskej prírody a jej hodnota bola dôvodom pre zaradenie jeho územia v roku 1993, a to rozhodnutím UNESCO, do siete biosférických rezervácií.
V rámci nej v TANAP-e máme 27 národných prírodných rezervácií, 23 prírodných rezervácií, 2 chránené areály, 1 národná prírodná pamiatka a 2 prírodné pamiatky.
Park ročne navštívi takmer 4 milióny ľudí
Spolu zaberajú 37 552 hektárov, čo je viac ako polovica územia národného parku. Je zaradený aj do sústavy NATURA 2000, ktorej cieľom je udržanie a zlepšenie priaznivého stavu vzácnych a ohrozených druhov rastlín, živočíchov a prirodzených typov biotopov, čo napomáha zachovaniu biodiverzity na území štátov Európskej únie.
Park ročne navštívi okolo 4 miliónov návštevníkov, sieť chodníkov na jeho teritóriu má dĺžku asi 600 kilometrov. Najaktuálnejšími témami na území TANAP-u sú vetrové a podkôrnikové kalamity v smrekových porastoch, silný antropický tlak na územie, ale aj nepriame vplyvy ohrozovania tohto územia činnosťou človeka.
TANAP je i nie je najstarší
TANAP je u nás najstarším národným parkom. No oproti podobným vo svete je napriek svojmu jubileu „mladíkom“. Ako uvádza v magazíne Tatry 4/2023 dlhoročný pracovník TANAP-u, ochranár a publicista Marián Šturcel, najstarším národným parkom na planéte je americký Yellowstone, ktorý vyhlásili v roku 1872. Prvými v Európe boli Švédi, ktorí v roku 1909 vyhlásili hneď niekoľko národných parkov – Abisko, Stora Sjöfallet, Sarek, Pieljekaise, Sanfjället, Hamra, Ängsö, Garphyttan a Gotska Sandön.
Po prvý raz boli Dni Tatranského národného parku
Výročie si v TANAP-e tohto roku po prvý raz pripomenuli Dňami Tatranského národného parku. Uskutočnili sa začiatkom mája s cieľom poukázať na pestrosť územia národného parku. Tanapáci boli medzi žiakmi oravských škôl a v Zuberci sa uskutočnila aj prezentácia činností národného parku. V prvú májovú sobotu potom podujatie pokračovalo vychádzkami v oblasti Vysokých Tatier a Liptova.
Tento týždeň premietli v kinosále Múzea TANAP-u viacero filmov o prvých rokoch formovania parku. Podujatie bolo určené pre verejnosť a jeho súčasťou bolo aj rozprávanie pracovníkov TANAP-u o minulosti a perspektívach rozvoja národného parku.
Autor titulnej fotografie: zdroj TANAP Pavol Tajboš
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.