Názov tohto kopca ste už určite počuli, možno ste ho videli pri ceste Horehroním, prípadne naň vystúpili. Kráľova hoľa patrí k najnavštevovanejším vrchom v Nízkych Tatrách. Opradená je mnohými legendami, vraj na jej vrchole kedysi obedoval kráľ Matej Korvín a podľa neho dostala meno. Ťažko sa si ju pomýlite s iným kopcom, pretože na svojom vrchole má neprehliadnuteľný televízny vysielač.

Práve letné mesiace sú na výstup na najvyšší vrch Kráľovohoľských Tatier ideálne, najlepšie z horehronskej obce Šumiac, prípadne z vedľajšieho Telgártu, ale dá sa napríklad aj z opačnej strany z Liptovskej Tepličky či Spišského Bystrého alebo po červenej značke zo západu po hlavnom hrebeni zo Strednej hole.

My ideme zo Šumiaca, najprv lesom, potom vedie až na vrchol stará asfaltová cesta. Čaká na nás asi 12 kilometrov s prevýšením skoro tisíc metrov. Aj keď zažívame horúce leto, pre istotu si berieme so sebou aj ďalšie vrstvy oblečenia, lebo keď zafúka vietor, tak sa tu citeľne ochladí, a fúka tu veru často. Treba sa pripraviť aj na náhle zmeny počasia, ktorými je tento kopec známy. Cestu hore sme zvládli asi za 3 a pol hodiny. Pre autá je uzavretá, ale cykloturistov sme tu stretli dosť.

Okrem vetra a zmien počasia je Kráľova hoľa známa aj svojou doslova strategickou polohou. Práve preto ju mnohí považujú za jedno z najkrajších vyhliadkových miest u nás. Ak je dobrá viditeľnosť, tak okrem Horehronia, Liptova a Spiša vidíte aj Vysoké a Západné Tatry. Podľa niektorých zdrojov je občas možné vidieť až vrchy v Rumunsku vzdialené odtiaľto viac ako 300 kilometrov.

Ako mnohí iní, aj my sme zistili, že v známej ľudovej piesni spomínaný strom zelený na Kráľovej holi nerastie, ale to nám nijako nepokazilo zážitok z túry. Späť sa vraciame po tej istej ceste. Nie je tu veľa možností na robenie okruhov. Tento vrch je však východiskovým bodom pre viacero hrebeňoviek smerom na Čertovicu. Tieto nízkotatranské pochody patria u nás medzi najobľúbenejšie trasy. Pod vrchom pomenovanom po kráľovi Matejovi pramenia až štyri rieky, konkrétne Čierny Váh, Hron, Hornád a Hnilec.

Ešte po návrate späť do Šumiaca si pomedzi stromy vychutnávame nádherný výhľad na Kráľovu hoľu, nedá sa odtrhnúť od nej oči. Obloha sa zmenila, pribúdajú oblaky, a to jej dodáva trochu inú atmosféru, akoby zvážnela. Dobre, že sme už dole a prípadná popoludňajšia búrka nás zastihne na bezpečnom mieste.

Z Chaty pod Soliskom je to na Štrbské pleso taká slabšia hodinka, možno aj menej. Ak by sa vám už nechcelo ísť, dá sa zviezť dole lanovkou a ušetriť nejaký čas i sily. Pichlo ťa počas turistiky v boku? V appke zdravotnej poisťovni Dôvera nájdeš jeden skvelý benefit – samodiagnostické vyšetrenie. To ti jednoducho povie na čom si a ty nemusíš na horách stresovať pretože pravdepodobne sa ti len nechce šliapať do kopca. 🙂

A ak chceš vedieť, či tvoje telo dokáže aj takúto turistiku, odporúčame ti vyskúšať DNA test, na ktorý ti sumou až 150 € prispeje zdravotná poisťovňa Dôvera. Ešte si sa neprepoistil? Teraz je ten čas a dokonca to stihneš len za 3 minúty! https://www.dovera.sk/poistenec/poistite-sa-za-3-minuty

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu