Začiatky osídľovania v oblasti Vysokých Tatier siahajú už práve do tohto obdobia, kedy ľudia začínali svoje prvé výstupy do divokej tatranskej prírody. Podtatranská oblasť bola pomerne husto osídlená.

Foto: Milos Monka

Najďalej do minulosti siahajú nálezy z oblasti Gánoviec, ktoré sú vzdialené necelé 3 kilometre od mesta Poprad. Bola tu nájdená lebka neandertálca z mladšej doby kamennej, ktorá je stará asi 120 000 rokov. Tento praveký človek nechal v okolí Tatier zvyšky ohnísk, rozlámané kosti ulovenej koristi a tiež primitívne kamenné nástroje. Ďalej boli nájdené aj rôzne kúsky keramiky a keltské mince ale našli sa aj rôzne stopy prehistorických opevnení neďaleko obcí Veľká Lomnica, Veľký Slavkov a Nová Lesná, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti Vysokých Tatier.

Existuje predpoklad, že pravekí ľudia navštevovali jaskyne v Belianskych Tatrách, kde sa našli pozostatky medveďov a losov, čo boli najvyhľadávanejšie koristi týchto lovcov. Pri vchode Belianskej jaskyne bola v minulosti náhodne nájdená kamenná sekerka a vo Veľkej Studenej doline bronzový sekeromlat. Ďalej sa na čistine pod Novým Smokovcom podarilo odkryť pozostatky huty z laténskeho obdobia a taktiež nájsť rôznu keltskú keramiku.

Bolo tu vykonaných viacero archeologických výskumov, no keďže sa veľa artefaktov postrácalo, nikomu sa nepodarilo presne určiť v ktorom období a ktorá skupina obyvateľov tu žila.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu