Je to už dlhodobá téma – patria psy do Tatier alebo by sme s nimi do národných parkov nemali chodiť? Skalní psíčkari by vám to hneď vysvetlili, keď je pes na vôdzke a má náhubok, tak prečo nie? Aj súčasná právna situácia im dáva za pravdu, podľa novelizovaného zákona o ochrane prírody a krajiny sa môžu návštevníci národného parku pohybovať so svojím psom neobmedzene, pričom v najvyššom, teda 4. a 5. stupni ochrany ho musia mať po celý čas na vôdzke, a podľa Návštevného
poriadku TANAP-u musí mať aj náhubok.

Foto: Milan Cerna

Okrem toho pre týchto turistov platia aj ostatné nariadenia zákona o ochrane prírody a krajiny pre peších návštevníkov – napríklad pohyb len po značkovaných turistických chodníkoch a v čase, keď sa na ne nevzťahuje uzávera. V poslednej dobe opäť presakujú informácie, podľa ktorých by mal byť v novom Návštevnom poriadku TANAP-u pohyb so psom zakázaný v alpínskom prostredí. Ochranári vnímajú psov v národnom parku ako problém. O takomto zákaze sa diskutovalo viackrát, napríklad pred dvomi rokmi bol takmer na spadnutie.

Ešte v nedávnej minulosti ste stretli turistov so psom len výnimočne, dnes je to iné. Ak pes nie je na vôdzke, môže plašiť zver. Je to pre neho prirodzené, naháňať korisť majú psy vo svojej povahe. Známe sú medializované prípady, kedy voľne pustený pes usmrtil svišťa, iný naháňal kamzíky. Takéto konanie často dopĺňa aj arogantné správanie majiteľa.

Na druhej strane, takéto opatrenia môžu postihnúť poctivých majiteľov psov, ktorí s nimi chodia do Vysokých Tatier. Ide o spoločenskú a odbornú tému, o pohybe psov v Tatranskom národnom parku sa diskutuje už dlhú dobu. Takisto platí, že vysokohorský terén nie je vhodný pre každé plemeno psa. Netreba preceňovať ani sily vášho štvornohého člena rodiny a radšej sa poradiť s veterinárnym lekárom.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu