Jej práca vonia po lišajníku, chutí ako horec a navodzuje predstavu zakvitnutých lúk so všetkými farbami dúhy. Hovoríme o botaničke TANAP-u.
Vo Vysokých Tatrách vzácne rastliny nenájdete v záhonoch. Treba ich hľadať, objavovať, opísať a ochraňovať.
Dajte si teplý voňavý čajík či horúcu kávu a započúvajte sa do slov o povolaní, ktoré vonia po lišajníku, chutí ako horec a prinesie vám predstavu o krásne zafarbených lúkach s rastlinami, aké nemajú na svete páru.
Inšpirovala ho botanička Tatranského národného parku Katarína Žlkovanová a dozviete sa v ňom veľa o tom, prečo treba tatranskú flóru ochraňovať, čo všetko sa dá v nej objaviť ešte aj teraz a čo pre to robia ľudia, pre ktorých je starostlivosť o vzácne biotopy pracovnou náplňou.
Vedeli ste napríklad, že vo Vysokých Tatrách rastie rododendron? Alebo, že sa v nich nachádzajú rastliny ešte z ľadovej doby? A že v širokej palete biotopov a na nich naviazaných rastlín sú stovky druhov, viaceré typické iba pre naše malé veľhory?
Mnohé turisti nikdy neuvidia. Buď je ich tak málo, alebo nekvitnú či kvitnú iba krátko, čo návštevník neocení.
Botanik ale áno. I preto je toto povolanie výzvou, lebo Tatry ešte nie sú stopercentne preskúmané a ľuďom predkladajú stále nové výzvy.
Na tomto mieste sa o nich môžete dozvedieť viac.
Stačí otvoriť stránku www.cezhory.sk, kliknuť na logo podcastu, urobiť si pohodlie a venovať jeho obsahu pár minút. Ktovie, možno sa ti informácie z neho zídu, keď v horách objavíš niečo, čo ťa ohúri svojou krásou a vzácnosťou.
Témami podcastov, ktoré sa začali nahrávať v júli 2021, boli doposiaľ tatranské chaty, doliny, štíty, plesá, udalosti, záhady, patróni, zaujímavosti, jaskyne, špeciality, pravidlá a bezpečnosť návštevníkov v Tatrách, ale Vladko a Tánička nahrali aj niekoľko špeciálov.
V ostatných mesiacoch sa ich pozornosť zaostrila na zaujímavé tatranské povolania.
Všetky si môžete vypočuť, keď kliknete na stránku www.cezhory.sk/podcasty. V archíve je viac ako šesťdesiat dielov.
Autor titulnej fotografie: Viera Legerská