Vypočuť článok
Poľská horolezkyňa je jednou zo šiestich tatranských obetí, ktorých život sa skončil vo veľhorách minulý víkend.
Po poľskej horolezkyni Krystyne Palmowskej pátrala Horská záchranná služba na podnet poľských kolegov z TOPR-u v oblasti Piargovej dolinky pôd Kôprovským štítom od nedele 15. júna. Vtedy sa pomocou leteckej techniky nepodarilo ženu lokalizovať. Spolu s manželom sa mala pohybovať mimo turistického chodníka v ľahšom horolezeckom teréne. Pred jeho očami spadla dole žľabom. No keďže v oblasti nie je žiaden signál, trvalo dve hodiny, kým muž mohol privolať pomoc.
V pondelok 16. júna sa opäť začala rozsiahla pátracia akcia. „Do terénu boli nasadení šiesti profesionálni horskí záchranári s tromi psami, dronom a dvomi dobrovoľnými horskými záchranármi,“ uvádzajú horskí záchranári.
Ako dodávajú, pozemná pátracia skupina objavila v jednom zo žľabov telo hľadanej poľskej turistky, no, žiaľ, bez známok života. „Pri páde skalným terénom, pravdepodobne z oblasti Vyšného Pribylinského sedla, utrpela zranenia nezlučiteľné so životom. Po vyprostení z ťažko prístupného terénu boli telesné pozostatky transportované vrtuľníkom Letky MV SR a odovzdané príslušníkom Polície SR,“ konštatuje Horská záchranná služba.

Krystyna Palmowska mala 76 rokov. Bola to významná osobnosť poľského horolezectva a himelájskeho lezenia. V roku 1983 ako prvá žena na svete stála na himalájskej osemtisícovke Broad Peak (8 051 m). O dva roky neskôr stála v čisto ženskom tíme na vrchole Nanga Parbatu (8 126 m). Od konca 60. rokov minulého storočia bola jej partnerkou na horolezeckých výpravách prevažne Anna Czerwińská, s ktorou podľa poľského horolezeckého zväzu tvorila jeden z najsilnejších ženských lezeckých tímov na svete.
Počas svojej horolezeckej kariéry viackrát posunula limity ženského lezenia, celý život chodila po horách a má obdiv aj svojich mužských kolegov, lebo liezla ťažké veci a jej meno sa navždy zapísalo do dejín svetového horolezectva, uvádza ExplorersWeb.
Poľské médiá o nej hovoria, ako o ikone ženského alpinistického hnutia 70. a 80. rokov. V tom čase Poliaci dominovali vysokohorskému lezeniu.
Autor titulnej fotografie: zdroj PAP
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas