Barion Pixel
Objednávky zrealizované po 19.12.2024 budú odoslané až 7.1.2025.
0
Košík 0.00 
Cart is empty

Február priniesol nové teplotné rekordy

Teplotný rekord, aký namerali v Litvorovom kotli, máme aj my

autor článku:

Január bol najteplejším zimným mesiacom, február je jeho opakom. V poľských Tatrách namerali -41,13 stupňov Celzia. Nemusí to byť rekord.

Zima nás prekvapuje stále viac a viac. Po významnom deficite snehu je tu informácia o mínusových teplotách vzduchu, ktoré mrazia. V poľských Tatrách, konkrétne v Litvorovom kotli v hraničnej oblasti Litvorového sedla, namerali v pondelok 17. februára ráno o 6. hodine -41,13 stupňov Celzia.

Ako informuje TASR opierajúc sa o portál projektu Mrozowiska, táto „teplota“ pokorila doterajší poľský rekord z roku 1940. Vtedy v meste Siedlce východne od Varšavy namerali -41 stupňov Celzia.

Litvorový kotol je rarita

Odborníkov to ale neprekvapilo. iMeteo.sk uvádza, že Litvorový kotol je svojou hĺbkou 32 metrov najhlbším suchým kotlom v poľských Tatrách. Ide o tzv. mrazovú jamu, ktorá sa nachádza v tieni štítov Západných Tatier.

V útvare je celoročný mráz a od 20. októbra do 21. februára je v ňom tzv. horská polárna noc, čiže je v tieni okolitých vrchov. Meteorologická stanica je umiestnená na dne kotla. Teplota v ňom ani v lete neprekročí bod mrazu. Rozdiel medzi teplotami vzduchu v hornej časti a na dne kotla môže byť až 30 stupňov Celzia.

Zima ešte nepovedala posledné slovo
Zima ešte nepovedala posledné slovo. Autor fotografie: zdroj Pixabay

Spomínaný portál uverejnil aj odhad vedcov, ktorí očakávajú, že teploty v kotli pôjdu ešte nižšie. V prípade tuhej zimy to môže byť podľa nich až mínus päťdesiat. 

Prekvapilo aj Maďarsko

Podľa iMeteo.sk Litvorový kotol nie je jediné mrazové miesto v poľských Tatrách, no je najpôsobivejšie z hľadiska nameraných hodnôt. No nielen Poľsko prekvapilo. V ten istý deň podľa portálu namerali v obci Zabar na severe Maďarska zatiaľ najnižšiu teplotu tohtoročnej zimy u našich južných susedov, a síce -14 stupňov Celzia. 

Aj naše rekordy stoja za povšimnutie

Pozrime sa aj na naše rekordy. Podľa záznamov Slovenského hydrometeorologického ústavu sa u nás namerala najnižšia teplota -41 stupňov Celzia 11. februára 1929, a to vo Vígľaši, časti Pstruša. Bratislava má tiež svoj rekord. V ten istý deň namerali v Devínskej Novej Vsi -36 stupňov Celzia.

Ostatné zimné teplotné rekordy sa už spájajú s Vysokými Tatrami. Najnižšia priemerná ročná teplota bola zaznamenaná v roku 1956 na Lomnickom štíte, a to -5,6 stupňov Celzia. S týmto štítom sa spája aj najnižší nameraný mesačný priemer. Vo februári 1965 to bolo -18,1 stupňa Celzia.

Výstrahy pred nízkymi teplotami platili na Slovensku do štvrtku tohto týždňa. Počas víkendu sa už začalo na celom území pozvoľna otepľovať.

Autor titulnej fotografie: zdroj Pixabay

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
X
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.4 / 5. 60

Ďalšie zaujímavé články pre vás

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu

Shopping Basket