Je najvyššie položenou tatranskou chatou s celoročnou prevádzkou, patrí medzi najnavštevovanejšie. V minulosti bola aj najvyššie položenou chatou v Tatrách, potom ju prekonala Chata pod Rysmi.

Foto: Ivan Nemcok

Na konci 19. storočia dal Edmund Téry podnet na vylepšenie turistického chodníka a onedlho na to aj na stavbu chaty. Do užívania ju dali v roku 1899 a o 37 rokov neskôr tu zaviedli celoročnú prevádzku, vykurovanie, dokonca aj telefón. Od svojho začiatku nesie meno po banskoštiavnickom lekárovi, vášnivom turistovi, ktorý sa s Tatrami zoznámil počas štúdia medicíny v Budapešti.

Na Téryho chatu sa dostanete, keď sa vydáte zo Starého Smokovca na Hrebienok, potom na Zamkovského chatu a ďalej asi dve hodiny po zelenej značke. Túto cestu by ste mali zvládnuť aj s deťmi. Odmenou bude pohľad na Päť Spišských plies, o výhľadoch na okolité štíty, ktoré sa ponúkajú v jej blízkosti snáď ani nemusíme hovoriť.

Oveľa ťažší výstup na chatu vedie cez Priečne sedlo. Najprv sa treba dostať na Sliezsky dom, napríklad z Hrebienka. Toto je východiskový bod a ideme po zelenej značke na Poľský hrebeň, cez sedlo Prielom na Zbojnícku chatu, potom po žltej k Spišským plesám a Teryne. Nadol po zelenej Malou Studenou dolinou na Hrebienok.

Z Téryho chaty sa dá vyraziť aj na Lomnický a Ľadový štít, na oba však len s horským vodcom. Tu však už zvážte svoje možnosti a kondíciu a berte do úvahy aj cestu späť.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu