Hľadanie českého skialpinistu

Ilustračné foto:  archív Horskej záchrannej služby 

Nešťastie chodí aj po horách. Najmä po nich, ak sú ľudia neopatrní a nepredvídaví, alebo majú smolu. Tiesňové linky Horskej záchrannej služby boli v pohotovosti aj v minulých dňoch. Zásahy boli úspešné, po jednom museli ale záchranári konštatovali smrť.

Pomoc potreboval aj mladý český skialpinista, ktorý z poľskej strany vystúpil na vrchol Pilsko, odtiaľ chcel zísť späť do Korbielowa, kde na neho čakali kamaráti. Ako uvádza portál Horskej záchrannej služby, tento plán mu nevyšiel a keď požiadal o pomoc, nevedel odoslať GPS súradnice. No stihol oznámiť, že sa nachádza na slovenskej strane, niekde na zasneženej ceste. Vybitá batéria spojenie prerušila.

No lokalizácia telefónu prostredníctvom PZ SR záchranárov nasmerovala a po skialpinistovi sa vydali pátrať dobrovoľní záchranári HZS z Oravskej Polhory i profesionáli z Oblastného strediska HZS Západné Tatry – Zverovka.

Medzitým sa z Poľska cez tamojší horský záchranný servis ozvali aj kamaráti nezvestného Čecha, ktorí sa s ním nevedeli spojiť. Naši ho našli až po zotmení na ceste pri Mutňanskej Píle. Bol nezranený, v pohode, terénne auto HZS ho odviezlo na štátnu hranicu, kde na neho čakala jeho partia. 

Zásah leteckých záchranárov v Nízkych Tatrách

Zásah záchranárov v Nízkych Tatrách. Ilustračné foto:  archív Horskej záchrannej služby 

Letecky zasahovali horskí záchranári aj na severe Chopku. Ich pomoc, ako uvádza portál HZS, potreboval 50-ročný lotyšský snowboardista z lyžiarskej trate Turistická. Muž spadol, bol v bezvedomí, ale dýchal.

„Po príchode záchranárov sa jeho stav zhoršil a bolo nevyhnutné začať s resuscitáciou. O súčinnosť bola požiadaná posádka leteckých záchranárov, ktorí na miesto leteli z Popradu. Pacienta vrtuľník transportoval v kritickom stave do nemocnice v Banskej Bystrici,“ opisuje portál. 

Náhodní turisti našli v sobotu na magistrále v smere Zamkovského chata – Skalnaté pleso ležať v snehu muža. Ihneď zalarmovali záchranárov, lebo rýchlo zistili, že na mieste ležal dlhší čas. Ako sa neskôr ukázalo, muž mal 60 rokov. Smeroval k nemu tím spolu s leteckými záchranármi a lekárom. „Do ich príletu sa muž prebral a po prvotnom ošetrení sa jeho stav stabilizoval. Odmietol letecký transport a rozhodol sa zostúpiť v sprievode záchranára až na Hrebienok, kde sa ho na jeho vlastnú žiadosť ujali príbuzní,“ informuje portál HZS.

Sprievod nebol zbytočný, lebo zároveň boli záchranári požiadaní o pomoc pre 80-ročného poľského turistu, ktorý začal kolabovať na hornej stanici pozemnej lanovky na Hrebienok. Ukázalo sa, že trpel hypoglykémiou, po podaní sladkých nápojov sa jeho stav stabilizoval.

Tragická nehoda na našej strane Oravských Beskýd

Tragická nehoda na snežnom skútri v Oravských Beskydách. Ilustračné foto:  archív Horskej záchrannej služby 

Tragicky skončila nedávno havária na snežnom skútri na našej strane Oravských Beskýd. Našim záchranárom ju oznámili ich poľskí kolegovia. Na miesto nehody sa vybrala skupina z OS HZS Západné Tatry – Zverovka. Poľských záchranárov predtým kontaktovala manželka 45-ročného Poliaka, lebo s ním stratila kontakt. Následne našli  stopu snežného skútra a aj miesto nehody, ktorá sa stala v horskom teréne pod masívom Pilska.

„Muž pravdepodobne jazdil na snežnom skútri po strmom svahu a vozidlo sa na neho prevrátilo. Poľskí záchranári, ktorí prišli na miesto ako prví, začali s rozšírenou resuscitáciou, no aj napriek ich maximálnemu úsiliu sa u muža už nepodarilo obnoviť vitálne funkcie,“ informuje portál HZS . Naši záchranári potom transportovali telesné pozostatky nebohého muža z horského terénu.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.1 / 5. 59

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu