Najskôr treba dobrú prípravu. Dôležitá je kondícia a dobrý stav bicykla. Kraľova hoľa v Nízkych Tatrách je u nás najvyšším kopcom, ktorý možno bicyklom zdolať. Znalci tvrdia, že náročnejšia je už iba Smrekovica vo Veľkej Fatre.
Ak vás to neodradilo, ale, naopak, namotivovalo, povedzme si na začiatok, čo cyklistu čaká, ak sa na vrchol tohto najvyššieho kopca vo východnej časti Nízkych Tatier vyberie.
Kým zažije jedinečné výhľady na Spiš, Vysoké Tatry, Liptov, ale aj Horehronie, treba rátať s trasou dlhou takmer 14 kilometrov s prevýšením 1 145 m, pričom stúpanie začne ešte pred obcou Šumiac, nad ktorou sa Kraľova hola týči. Dostanete sa do nadmorskej výšky 1 946 metrov. Malé deti nechajte doma, staršie musia mať dobrú kondičku.
Ideálnou voľbou je horský bicykel s odpruženou vidlicou alebo trekový bicykel a použiť sa dá aj elektrobicykel, časť trasy vedie nespevnenou cestou, miestami aj po vysypaných kameňoch. A stále hore, často až so 14 až 15-percentným stúpaním.
S pribúdajúcimi metrami ubúda lesa a kosodreviny, no nad touto partiou vás môže prekvapiť aj silný vietor, čo vyrieši vhodné oblačenie a motivácia, že na vrchol už nie je ďaleko. Uľaví sa vám po dosiahnutí Predného sedla, odkiaľ vedie hore na vrch až k vysielaču asfaltka.
Námaha bude odmenená nádhernými panoramatickými výhľadmi – ako sme už spomenuli, ak budete mať šťastie na dobrú viditeľnosť, aj na Tatry, Spiš a stredné Slovensko. Kraľovu hoľu označujú za kopec s najlepšími výhľadmi na Slovensku, oplatí sa preto sledovať predpoveď počasia a vybrať si to najlepšie.
Do Šumiaca sa dá dostať autom, vedie tam klasická cesta, vlaky premávajú iba do neďalekej Červenej Skaly. Parkoviská v obci i blízko nástupného miesta na cyklotúru sú platené. V dedine sú aj požičovne bicyklov. Začiatok trasy je v hornej časti obce, na konci asfaltky. Spočiatku šliapete po zelenej značke, neskôr po žltej, kondíciu musíte mať poriadnu.
Ak ste si nevzali pitie, čo neodporúčame, občerstviť sa môžete na Chate pod Kraľovou hoľou. Dá sa tu aj najesť či prenocovať, ak máte väčšie plány ako iba cyklovýstup na hoľu. Ak nie, po osviežení treba opäť vysadnúť do sedla a využiť pomerne dobrú asfaltku vybudovanú pre pracovníkov vysielača, aby ste sa ňou dostali k cieľu.
Ak je zlé počasie, dá sa v budove vysielača schovať. Ale nečakajte veľký servis, ide iba o útočisko. Po hrebeni je zakázané pohybovať sa na bicykloch, pri vysielači je stojan, kde si bicykel môžete zaparkovať a vydať sa pešky k vrcholu. Dosiahnete ho za minútku. Výhľady budú patriť už iba vám.
Zjazd vás potrápi, namiesto pohľadov na okolitú prírodu budete musieť pozerať na cestu, lebo je deravá, šotolina rôznej veľkosti vás vytrasie. Hodia sa vám poriadne brzdy a dobre nastavený cyklotátoš. Helma je nevyhnutná, zákerný vietor vás môže vyhodiť zo sedla. Nezabudnite na slnečné okuliare a opaľovací krém. Pri zjazde musíte rešpektovať obmedzenia týkajúce sa rýchlosti.
Cyklotúra na Kraľovu hoľu je jednodňovkou. Kempy v okolí budete hľadať zbytočne. Najlepšie je, keď si termín výletu vyberiete v čase, keď z trasy zmiznú aj posledné zvyšky snehu, ale keď sa vás táto rada nechytí, výhľady zasnežených kopcov stoja tiež za námahu.
Ak máte chuť spoznať aj okolie, dáme vám tip – návštevu prameňa Hrona pri Telgárte, Chamkovej stodoly, údajne najfotogenickejšej stavby na Horehroní a Stratenského kaňona, teda tiesňavy popri toku rieky Hnilec.
Zdroj: Planet Slovakia, Cyklokopce, Cyklowebka
Autor titulnej fotografie: Patrik Ilavský
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.
Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.