Barion Pixel
Objednávky zrealizované po 19.12.2024 budú odoslané až 7.1.2025.
0
Košík 0.00 
Cart is empty

Bežkovanie na Čertovici. Autor titulnej fotografie: Matúš Jančík.

Tipy na bežkovanie

autor článku:

Štrbské Pleso, Starý Smokovec, Tatranská Lomnica, to sú strediská, ktoré vymenuje v súvislosti s Vysokými Tatrami asi väčšina opýtaných. Tieto miesta majú viacero spoločných menovateľov, jedným z nich sú aj bežkárske trate.

Štrbské pleso

V širšom okolí horského jazera je 20 až 30 kilometrov bežkárskych trás. V Areáli bežeckého lyžovania Snow na Štrbskom Plese je osem bežeckých okruhov dlhých od 1,5 do 5 km. Štadión, ale aj okruhy do 2,5 km, možno využívať počas celej zimnej sezóny, sú umelo zasnežované.

Niektoré z tratí sú homologizované FIS certifikátom, väčšina z nich vedie horským terénom vrátane prevýšenia, čo umožňuje aj kondičné a športové lyžovanie. Patrí k nim Šprintérska trať, Andelova trať, ale aj séria okruhov do Furkotskej doliny. Najkratšia z profilovo ťažkých trás (2,5 km) s prevýšením 90 m vedie okolo slepého plesa. Areál je pravidelným dejiskom majstrovstiev Slovenska v behu na lyžiach, konajú sa tu medzinárodné súťaže FIS Cup. K nedávnym významným podujatiam patrí Svetová zimná univerziáda 2015.

Najbližším podujatím budú v nedeľu 26. januára 2025 Štrbské bežky. Pôjde už o 11. ročník verejných pretekov v behu na lyžiach. Viac informácií nájdete na tejto stránke

Smokovce a okolie

Starý Smokovec má vo svojej blízkosti 21 kilometrov bežeckých tratí. Časť z nich má začiatok aj koniec v niektorom zo Smokovcov alebo v blízkej Tatranskej Polianke. Asi najväčším plusom je skutočnosť, že ide o prírodné trate, na ktorých nie je až taký nával.

Najdlhší je chodník popri Ceste slobody z Nového Smokovca do Vyšných Hágov, ktorý sa v zime mení na 8 km dlhú bežkársku trasu s krásnymi výhľadmi a minimálnym prevýšením. Je pravidlom, že trať je upravovaná tak, aby vedľa nej ostal priestor aj pre chodcov. Žiada si to z ich strany ohľaduplnosť, aby stopu zbytočne neničili.

Obľúbené sú aj okruhy na lúkach medzi Tatranskou Poliankou a blízkym Gerlachovom. Prvý má dva, druhý tri kilometre. Tatranská Polianka má bohatú lyžiarsku históriu, začiatkom minulého storočia bola jediným lyžiarskym strediskom v Uhorsku.
Miernou nevýhodou v Starom Smokovci je hustá osobná doprava a často aj problém s parkovaním. Preto, ak je to možné, využite verejnú dopravu.

Starý Smokovec má vo svojej blízkosti 21 kilometrov bežeckých tratí. Foto: Júlia Chreňová.
Starý Smokovec má vo svojej blízkosti 21 kilometrov bežeckých tratí. Foto: Júlia Chreňová.
Tatranská Lomnica

Okrem fanúšikov zjazdového lyžovania sa tu stretávajú aj vyznávači bielej stopy. Treba však doplniť, že trate pre bežkárov v tomto našom najvyššie položenom stredisku sú určené prevažne zdatnejším športovcom.

Zaujímavý okruh s korčuliarskou aj klasickou stopou vedie cez areál Kolbiska v blízkosti futbalového ihriska a budovy Štátnych lesov TANAP-u. Meria 2,4 kilometra a je to skvelý zážitok znásobený starostlivou úpravou trate, je vhodná aj pre deti.

V blízkosti Tatranskej Lomnice nájdete aj ľahkú trasu. Vybehnúť na 8 kilometrov dlhú klasickú stopu sa dá, ak sa vydáte z Tatranskej Lomnice smerom na Starú Lesnú. Po starolesnianskych lúkach sa dostanete až k náučnému chodníku pri Astronomickom ústave SAV. Ak je dostatok prírodného snehu, bežkovať môžete aj v známom golfovom areáli vo Veľkej Lomnici.

Ak by ste sa chceli o lyžovaní dozvedieť viac, pozrite sa do Ski Musea v Tatranskej Lomnici. Jednou z jeho atrakcií sú 3,07 metra dlhé lyže, ale aj dielňa na výrobu palíc, lyží a topánok, s dnešnou bežkárskou výbavou už dosť neporovnateľných.

Bežkárska trať v Tatranskej Lomnici. Foto: Silvia Javorská.
Bežkárska trať v Tatranskej Lomnici. Foto: Silvia Javorská.
Nízke Tatry

Aktívne oddychovať s rodinou na prírodnom snehu môžete v Demänovskej doline. Trate sú pripravované výlučne na prírodnom snehu v nadmorskej výške nad 1 200 m. Chopok sa dá prebrázdiť po troch trasách na severnej strane alebo sa vydajte na dlhú trať Biela púť.

V lokalite Jasná – Zadné vody sú udržiavané bežkárske trasy v celkovej dĺžke asi 5 kilometrov. Červený Športový okruh meria 2 300 metrov, Turistický okruh má 3 000 metrov a väčšinou kopíruje červenú trasu. Na okruhoch prekonáte prevýšenie 92 metrov.

Nachádza sa tu aj Zelená cesta, takzvaná Chaletová spojka dlhá 700 metrov, ktorá vás privedie k spomínaným dvom bežkárskym okruhom z lokality Otupné. K začiatku zelenej spojky sa dá dostať po zjazdových trasách, ktoré nie sú vo svojich spodných častiach veľmi strmé.

Bežkári majú v tejto časti Nízkych Tatier k dispozícii už spomínanú Bielu púť dlhú takmer 30 kilometrov. Je to trasa aj pre peších turistov s nádhernými prírodnými scenériami. Obľúbené sú aj trate na Čertovici, ktoré sa nachádzajú v priemernej výške tisíc metrov s garanciou prírodného snehu aspoň dva mesiace v roku.

Bežkovanie na Čertovici. Foto: Matúš Jančík.
Bežkovanie na Čertovici. Foto: Matúš Jančík.

Autor titulnej fotografie: Matúš Jančík.

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
X
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 52

Ďalšie zaujímavé články pre vás

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu

Shopping Basket