Samozrejme, máme na mysli tatranské vysokohorské chodníky, ktoré sú ešte do utorka 14. júna uzavreté. Po tomto termíne určite stúpne počet turistov v našich veľhorách. Ako na jeseň pred uzáverou, ani teraz po otvorení chodníkov si mnohí nenechajú ujsť príležitosť vybrať sa do Tatier, napríklad na Rysy. Tiež sa neviete dočkať?

Foto: Jano Krchnavý

Sezónna uzávera je dôležitá nielen preto, že pohyb vo vysokohorskom teréne je v zimných mesiacoch nebezpečný, aj ale pre prírodu a zvieratá a ich zimný odpočinok. Okrem medveďov sa ukladajú na zimný spánok aj svište, kamzíky zas majú v novembri ruju. Na jar potom potrebujú zvieratá pokoj na vyvedenie mláďat. Správny turista tieto veci vie, fungovanie v prírode chápe a nesnaží sa za každú cenu porušovať pravidlá.

Ak vidíme, že prichádza dramatická zmena počasia, je lepšie sa vrátiť a predísť situácii, v ktorej by sme sa dostali do nebezpečnej situácie.

Od 15. júna však môžeme opäť ísť aj na Chatu pod Rysmi či tatranské vrcholy. To je dôvod skontrolovať svoje turistické oblečenie, obuv a výstroj. Aj keď máme zimné obdobie za sebou, príroda, a hlavne vo vysokých horských polohách, nám nič nedaruje zadarmo a môže nám ukázať svoju silu.

Medzi základné súčasti prípravy na turistiku patrí aj sledovanie predpovede počasia. V žiadnom prípade by sme ju nemali odbiť tým, že sa zmierime s konštatovaním, že dnes to vyzerá na pekný deň. Počasie v Tatrách sa môže dramaticky zmeniť behom pár minút a z pekného dňa je zrazu poriadna búrka. Takáto zmena počasia môže mať veľký vplyv na schodnosť terénu, preto by sme nemali podceňovať skorý nástup na túru, aby sme sa stihli vrátiť včas a nevystavovali sa riziku popoludňajších búrok.

Trasu túr preto prispôsobte svojej kondícii a zdatnosti a nezabúdajte na vhodný výstroj a pevnú obuv. Kvalitnú obuv s najnovšou technológiou GORE-TEX a VIBRAM nájdete na https://bosp.sk/shop/produkty/turisticka-obuv

DSC01785-Edit
DSC01819-Edit
DSC01737-Edit

Veríme, že sa nám podarí vychutnať si spolu leto v Tatrách tak, aby sme naň mali len pekné spomienky.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu