Na Slovensku sa pripravuje sčítanie bocianov

Možno sa to v tomto roku všetci dozvieme. Po desiatich rokoch sa na Slovensku chystá medzinárodné sčítanie bocianov. Jeho výsledky ukážu, ako rastie populácia tohto známeho operenca.

V minulom roku bolo na Slovensku zaevidovaných 1 456 obsadených bocianích hniezd. Najviac z tohto počtu pripadalo na Prešovský a Košický kraj. Do tohtoročného medzinárodného sčítania bocianov sa môže zapojiť ktokoľvek. Stačí pravidelne pozorovať bocianie hniezdo a zistené údaje zapisovať prostredníctvom webstránky bociany.sk.

Odborníci zo Štátnej ochrany prírody a krajiny SR odporúčajú, že ideálnym obdobím na pozorovanie je čas od 15. júna do 20. júla. A hoci bocian biely sa vyhýba zalesneným oblastiam, vyskytuje sa aj v podhorí Tatier a kto má záujem, môže sa zapojiť do vedeckého projektu sčítania tohto operenca.

Zastrešuje ho nemecká Naturschutzbund Deutschland v spolupráci s BirdLife International s cieľom získať prehľad o populačnom trende bocianov v Európe. Ako uviedla TASR, na Slovensku sa do sčítania zapája Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovakia predovšetkým prostredníctvom svojich členov, no spravodajcami môžu byť aj dobrovoľníci z radov verejnosti a odborní pracovníci správ národných parkov a chránených krajinných území.

O hniezdach bocianov na našom území sa všeobecne vie
O hniezdach bocianov na našom území sa všeobecne vie. Autor fotografie: Pixabay

Čo sa na stránku zapisuje? Úplne jednoduché údaje. Napríklad, kedy bociany prileteli na hniezdo, ak majú mláďatá, koľko ich je a podobne. Tlačová agentúra dodáva, že koncom júna budú ornitológovia na hniezdach krúžkovať mláďatá. Vtedy budú už dostatočne veľké, aby im krúžok z nohy neskĺzol. Pomáha to zistiť, kadiaľ bociany putujú, lebo údaje je možné odčítať aj pomocou ďalekohľadu.

Bociana bieleho u nás podľa informácií štátnej ochrany prírody možno pozorovať približne na 75 percentách plochy územia. Prevažná časť populácie hniezdi na objektoch, ktoré im vybudovali ľudia, ide o stĺpy elektrického vedenia, komíny, vysoké veže, či iné vyvýšené plochy, nevyhýbajú sa ani podložkám, ktoré sú umelo osadené. Iba málo bocianov hniezdi na stromoch v extravilánoch obcí. Preto by aj sčítanie malo byť jednoduchšie, lebo o hniezdení bocianích rodiniek sa všeobecne vie.

Autor titulnej fotografie:  Pixabay

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

  1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
  2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
  3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
  4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
  5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 32

Ďalšie zaujímavé články pre vás

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu